Въпреки, че са на закрито, подобни проблеми имало и при вътрешносградни инсталации и водомерни възли, съобщават още от Дружеството.
Във „Фейсбук“ пък бяха публикувани съобщения от граждани, които се чудят как да разледят чешмите.
Жена от столичния квартал „Люлин 2“ обяви, че тръбата в апартамента е замръзнала.
Споделеното от нея срещна вълна от коментари и дори недоверие, тъй като според нейна близка „тръбите замръзват чак, ако температурата падне под 12 градуса по Целзий“.
Друг пък й дава съвет с шеговит характер:
„Пали апартамента – от топлината сигурно ще се стопи леда в тръбите. Действай, докато не са паднали още температурите, че може да замръзне водата на пожарната.“
Извън шегата обаче, от „Софийска вода“ заявиха, че са осигурили допълнителни екипи, които да реагират и отстраняват авариите по-бързо.
И дават най-важните съвети, които могат да предпазят съоръженията от заледяване:
През студените месеци най-често се пукат тръби на външни чешми:
„Ширещата се практика, че ако се оставят да текат или капят, външните чешми няма да замръзнат, е погрешна и води до аварии и разхищаване на вода“.
Според тях решението е отново в изолацията, като „се използват материали, които не поемат влага и не могат да замръзнат“.
„В сградите етажна собственост, в помещението, където е монтиран общият водомер, не бива да се допуска температурата да пада под нула градуса. Ако това не е възможно, трябва той да е добре изолиран“, коментират експертите.
От там препоръчват още в необитаемите помещения „водата да бъде спряна“./БЛИЦ