След 50 години мълчание: 88-годишният двойник на Сталин проговори

0
1781

Феликс Дадаев вдига завесата на мистификацията след личното позволение на Путин

Дълги години в съветска Русия се носят слухове, че Йосиф Сталин има близнак, който посещава вместо него определени събития. Десетилетия след смъртта на съветския лидер двойникът му проговаря.

Феликс Дадаев, бивш танцьор и жонгльор, твърди, че е нает да работи в Кремъл като двойник на Сталин. Досега, повече от половин век, той пази мълчание.

Притеснява се, че ще получи смъртна присъда, ако каже нещо. През 2008 г. с позволението на Путин на 88-годишна възраст издава своя автобиография и най-накрая се осмелява да говори.

От книгата става ясно, че Феликс всъщност не е единственият двойник на Сталин и освен него още трима мъже представят лидера на различни мероприятия.

Дадаев е роден в Дагестан. Когато семейството му се мести в град Грозни,Чечения, той започва да ходи на уроци по балет. Още в началото на Втората световна война е мобилизиран. През 1942 г. го раняват толкова тежко, че на семейството му съобщават, че е загинал. Заедно с още седем ранени е закаран в болницата, но само той и още един мъж оцеляват.

Съветски агенти на Сталин забелязват Феликс скоро след войната и го наемат, за да представя лидера и по този начин да го предпазва от опити за убийство на публични събития. Само на 20 години, Дадаев е десетилетия по-млад от Сталин, но добрият грим и следите от войната успяват да му докарат вида на 60-годишен.

„Преживяхме толкова мъки, че изглеждах доста по-възрастен отколкото бях“, казва той.

Обучен според личните желания на съветския лидер, Феликс започва да посещава събития с много хора на територията на целия Съветски съюз, представяйки се за него. Двойникът прекарва много часове в гледане филми и речи на Сталин, за да усвои прецизно неговите движения, жестове и мимики, както и неговата интонация.

Твърди се, че Дадаев както и други от двойниците са тренирани от Алексей Дикий, актьор, изиграл ролята на Сталин в пропагандни филми. Във време, в което медиите не са били толкова добре развити, външният вид и маниерите са били най-важни за успешното осъществяване на заблудата.

Не е било нужно двойникът да е перфектен по отношение на говора, защото малките детайли са трудно уловими по това време, още повече, че съветският лидер обикновено е далеч от масите.

„Когато подготовката ми приключи и гримът ми беше напълно готов, аз вече изцяло приличах на него. Само ушите ни се различаваха, защото моите са по-малки.“, разказва Дадаев.

Друг от двойниците на Сталин е идентифициран като „Рашид“

Той толкова приличал на диктатора, че когато се присъединява към армията е освободен незабавно. Дори белезите по лицето му са почти идентични на тези на съветския лидер от борбата му с шарката.

Рашид прекарва две години в обучение с Алексей Дикий и твърди, че е чувал за други двойници, въпреки че никога не ги е срещал. Разказва и за слухове, че един от другите двойници е бил назначен да живее във вилата на диктатора извън Москва в края на 40-те и началото на 50-те, когато Сталин умира.

След смъртта на съветския лидер през 1953 г. Рашид се премества в провинцията, избръсва мустака си и постепенно оплешивява. Въпреки това обаче приликата продължава да бъде видима и той често става обект на погледите на хората по улиците.

pik.bg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук