Сградата, която се срути и уби едно дете в Благоевград, е частна и е незаконна. Това стана ясно от разследването до момента. Оказва се, че опасни сгради с неясен собственик има в цялата страна, предава Нова телевизия.
Сгради – убийци. Такива има може би стотици у нас. Като тази в парка на столичния квартал „Гео Милев”. Влизането вътре не е безопасно. Подът е дървен, но изгнил. Покривът го няма след пожар. Само няколко греди висят. Хората от квартала разказват как често тук влизат деца да играят. А собствениците от години не са направили нищо да я обезопасят. Не е била обезопасена и къщата в благоевградско, която рухна върху двете деца. Всъщност, кметството разбра за нея едва след трагичния инцидент, защото е извън населено място и не знаели, че съществува.
Опасна игра в опасна къща уби едно дете на 12 години. А друго е с травми на главата. „Имало да стане, станало е”, казва бабата на загиналото момче от вчера. Собственикът на парцела е починал отдавна, а наследниците се издирват.
„Ние дотук сме нямали никакви оплаквания и сигнали, за да бъде тази сграда проверена. Тя се намира на 4 км извън територията. Общината няма отношение към конкретния парцел или постройка”, коментира Янко Янков, зам. кмет по строителството в Община Благоевград.
Отношение имали към други опасни сгради в центъра на града. Налагало се дори да ги събарят, ако собствениците им не изпълнят предписанията за обезопасяване в срок. За събаряне е и тази постройка в квартал „Освобождение”.
„Децата тук си играят. Може да се срути нещо върху тях, нещо да стане. Не е нормално това”, казва Неждет.
„Мисля, че са опасни защото ние сме с малки деца. Първо то няма условия да излязат децата отвън, но имайки ги условията е опасно за тях. Аз имам 7-годишно дете, на което ме е страх да го пусна тука да играе”, обяснява Гергана.
Кметството призова гражданите да подават сигнали за опасни постройки. Този съвет дават и колегите им в София. Но засега не успяват да направят нищо за тази къща в парка. Тя е частна, имотът също.
„Тази къща многократно сменя собствеността си за нея са водени дела. Къщата е на повече от 50 години”, казва Наталия Стоянова, кмет на столичния район „Слатина”.
А ако не могат да намерят собствениците, няма и на кого да наложат глоба. Кой ще плати за събарянето на опасната постройка тепърва ще се решава. В момента се подготвя събарянето на 28 опасни сгради на територията на Столична община.