След светещия паметник на Цар Самуил вече има и монумент, който пее „Шуми Марица“

0
1349

След светещия памет

Директор на историческия музей в града е небезизвестният Костадин Костадинов, който, освен като политик от националистически формации, се изявява и като автор на предизвикал сериозни полемики учебник по родинознание.

Никой не обръщал внимание на паметниците

Тия паметници са скучни, никой не им обръща внимание, такива неща дърпат хората – по този начин защити художественото си решение авторът Александър Хайтов в студиото на „Тази сутрин”.

„Атмосферата се усеща във военния музей – експозицията вътре, униформата му е там, сабята му е там. В същото време звучат едни записи от фронта, гранати се пръскат. Около тия скучни иначе витрини звучат едни такива… все едно си на фронта”, разказа той.

Той обясни, че датчикът засича „неподвижно присъствие” и пуска „Шуми Марица” с 1-минутна пауза. Именно старият химн звучал и по време на битката от преди век.

Скулпторът отбеляза, че още през 1944 г. са били събрани пари за паметник, но те са изчезнали. Преди 4-5 години имало конкурс, „някой го спечели и нищо не направи”, после „Крум Дамянов тръгна да го прави и спря”, провело се „ново конкурсчe и потърсили него“.

От думите му стана ясно, че половината от парите за монумента са дошли от лидера на НФСБ Валери Симеонов – дядо му загинал в битката за Добрич.

Хайтов коментира и предишното си по-известно произведение – статуята на цар Самуил, чийто очи светят вечер в центъра на София. „Като пластика са си съвсем добре тези паметници. Това, че има нещо като допълнение, това не разваля паметника. Ако някой не иска да гледа очите на Самуил, да не ходи. Нощно време не се гледат паметници”, заяви той.

Скулпторът посочи, че е направил още два „светещи” паметника, като единият, на баща му Николай Хайтов, „говори” чрез стар документален запис. „Всичко е бъкано с електроника наоколо. Хората до такава степен са свикнали с това, другото им е скучно”, отново подчерта той.

Според него част от критиките срещу работата му са „поръчкови”: „Едно време се интернационализирахме, сега се глобализираме, то е едно и също. Никой не иска да има патриотизъм, да има гордо вдигнати глави”./ПИК

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук