Всеки апартамент ще има свой уникален номер – като ЕГН. Това предвижда проект на регионалното министерство и държавната агенция „Електронно управление“.
Единният номер на имота ще дава възможност при въвеждането му в държавните регистри да става ясно кой е ползвател и кой е собственик. Така на практика в многофамилните блокове апартаментите ще бъдат описани детайлно един по един. Това ще помогне и на домоуправителите, които понякога се затрудняват да разберат един апартамент от кого се обитава.
В блок в столичния квартал „Разсадника” например съседите решават да санират сградата. Попълват документите, но се оказва, че междувременно един апартамент е прехвърлен на друг собственик. Той заминал в чужбина, а жилището се ползва от негов роднина. Така изненадващо уж вече готовите документи за саниране имат нужда от допълване. Според домоуправителя е изгубен един месец, докато се изясни ситуацията.
Домоуправителите и местната власт се надяват в новия адресен регистър да се въведе и информация за това колко хора ползват едно жилище.
Адресният регистър на имота ще ни пести и време. Ако сега при попълването на документи в банка, може да се наложи да въвеждаме адреса си на няколко места, финансовата институция ще може да го взема по служебен път.
Според експертите единният номер на имота ще помогне да се спрат и злоупотребите с изборния туризъм и записванията за детска градина и първи клас./бтв