Антитерористичният закон е обсъден на заседание на Съвета за сигурност. Това обяви пред журналисти военният министър Николай Ненчев след заседанието, свикано рано тази сутрин от премиера Бойко Борисов.
По думите на Ненчев новото е, че въоръжените сили ще участват в антитерористични акции. Те ще имат право да обискират и да проверяват вещи, както и да използват оръжие, ако законът бъде приет.
„Незабавно трябва да започне подготовка на военнослужещите, защото те не са изпълнявали такива мисии и ангажименти”, коментира пред журналисти военният министър.
Вероятно още в следващите няколко дни той смята да издаде заповед за започване на незабавна подготовка.
На заседанието на Съвета за сигурност са обсъдени и текстовете, касаещи ограничаването правата на граждани при опасност.
По този въпрос Ненчев бе лаконичен. Той изтъкна, че са го обсъдили подробно и че предполага, че дискусията ще продължи и в Народното събрание.
Според текста на закона, по време на антитерористична операция службите могат да налагат всякакви ограничения на гражданите – да разполагат с имуществото им, да им ограничават достъпа до комуникации. Мотивът е, че в последните две години на територията на Европа са направени доста нападения.
Проектозаконът дава изключително широки правомощия, като на практика позволява на МВР, ДАНС и военни да влязат навсякъде, да наложат каквито преценят мерки, дори и да разрушат имущество, се казва в проекта.
В закона е записано, че всеки е задължен да „понесе ограниченията, произтичащи от мерките“ и да „оказва съдействие, да не пречи и да не възпрепятства участващите в операцията“. Това включва повреждане или унищожение на имущество, съоръжения и насаждения. Службите ще могат да вземат от всеки „комуникационни, съобщителни и други технически средства“, както и автомобилите и камионите, които не са дипломатически или на международна организация.
В проекта се споменава, че гражданите могат да бъдат обезщетени.
На заподозрените в тероризъм ще се забранява достъпът до интернет и притежанието на повече от един телефон, предвижда проектът. Службите ще могат да им отнемат личните документи и да откажат издаването на нов, както и да забранят на човек да сменя местожителството си, да контактува с определени хора. Това са част от т.нар. „превантивни мерки“, които новите текстове предвиждат.
Медиите пък ще са длъжни да оповестяват подадена от командващия операцията информация, без да я променят и да разкриват тактиката на службите. Иначе ще се налага глоба от 500 до 2000 лв. за физически лица и от 3000 до 10 000 лв. за фирми.
Армията ще има полицейски правомощия в случай на опасност от тероризъм. При обявяване на извънредно положение мобилните оператори и интернет доставчиците ще са задължени да предоставят на службите достъп до мрежите си и те ще ги ползват безплатно. Извънредното положение ще се обявява при извършен терористичен акт.
В закона са описани три нива на заплаха, като за да се обяви най-високото, трябва всички елементи на заплаха да „са налични в страната или в непосредствено съседство и е налице висок риск от извършване на терористичен акт“.
Определени са и четири степени на готовност на институциите – зелена степен (постоянна готовност), жълта (предупреждение), оранжева (повишена готовност) и червена (реагиране).
източник: news.bg