Лидерът на АТАКА и общински съветник в София Волен Сидеров оспори план-сметката за 2020 г. за чистота в София. Това стана по време на заседание на общинската комисия по бюджет и финанси.
Разнищването на над 200-милионния харч годишно за почистване на столицата беше сред предизборните приоритети на Сидеров и въпреки че не стана кмет, даде дума, че ще го изпълни. Бяха обсъдени и перспективите за Топлофикация, а лидерът на АТАКА предложи да бъдат въведени облекчения за по-бедните, за които сметките за топлинна енергия са непосилни.
По време на заседанието той попита Йоана Христова, зам.-кмет по направление „Зелена система, екология и земеползване”, как точно се прави тази план-сметка, кой определя цените и на каква база се формират те. Той отбеляза, че по време на обсъждането липсват представители на частните фирми, които ще приберат над 217 млн. лв. само идната година. По думите му те задължително трябва да се явят пред общинските съветници, за да дадат детайлни обяснения как са формирали финансовите си претенции и какво гарантират срещу тях.
В отговор Христова не успя да се аргументира дали цените, които предлагат фирмите за почистване, действително са пазарно обективни, или се плаща каквото кажат. Тя се измъкна с това, че се правят обществени поръчки и печели най-ниската оферта, но за всички е ясно, че това отново е субективно.
„Някога оспорвали ли сте, подлагали ли сте на редакция цените, които ви предлагат частните фирми? Мога да ви направя прогнозна план-сметка, която да покаже, че цялостното почистване на София няма да е 217 млн. лв., а в пъти по-малко”, репликира я Сидеров. „Нашата работа като съветници и вашата като администрация е да оптимизираме, минимизираме разходите, за да може да бъдем по-полезни на съгражданите си”, допълни лидерът на АТАКА.
По думите му Христова ловко заобиколи този въпрос и косвено потвърди, че няма такъв анализ. „Казахте, че в „Младост” се почиства по-скъпо и вероятно фирмата е предложила по-висока цена. Тя може да ви предложи петорно по-висока цена. Вие безкритично ли приемате цените, които ви предлагат частните фирми? Частната компания цели да печели, но публична услуга като почистването не може да бъде само пазар. Вие фундаментално грешите”, каза Сидеров.
Като следваща тема комисията изслуша новото ръководство на Топлофикация София, на което Сидеров предложи по-бедните абонати да плащат по-малко за парно. Той направи забележка, че и старото ръководство е трябвало да бъде изслушано, за да изложи как е управлявано дружеството досега.
„През годините сме чували едно и също нещо – огромни задължения на дружеството и в същото време покачване на цените за абонатите. Как виждате да се разреши този омагьосан кръг? Има ли възможност да се диференцират цените за отделни категории, примерно за социално слаби? Хората да имат по-ниски сметки, което ще бъде някаква стъпка в интерес на народа, не в интерес на някоя частна компания”, каза Сидеров на шефовете на парното.
В заключение той попита дали пък всички тези задължения не са с идеята да се приватизира Топлофикация, след което изведнъж да стане печелившо предприятие.
От ръководството бяха категорични, че Топлофикация не може да приложи социални мерки, но може да се търсят варианти чрез социалното министерство.