Санкция от 4 години заплашва Дънекова

0
1358

Четиригодишно наказание може да бъде наложено на атлетката Силвия Дънекова, в чиято проба на Олимпиадата в Рио бе открит CERA (б.а. синтетичен допинг).

Новината за положителния тест на спортистката гръмна в четвъртък вечерта (б.р. бразилско време). Малко след това от БОК излязоха с официално изявление, от което стана ясно, че Дънекова е била подложена на два пъти на допинг контрол в олимпийското село.

На 30 юли тя е дала внезапен извънсъстезателен тест. Два дни по-късно Силва минава нова изненадваща проверка с даване на кръв и урина.

На 8 август МОК информира състезателката, че при изследването в нейната проба А от 1 август се установява наличие на methoxy polyethylene glycol-epoetin beta (CERA), което е eryrhropoiesis-stimulating agent (ESA). Това е неспецифична субстанция от групата, забранена по Раздел S 2.1.1 от списъка на WADA (известна още като „пептидни хормони и хормони на растежа“).

Според БОК поискано е отварянето на проба Б и въз основа на това Силвия Дънекова е с временно спрени права. Изследването на проба Б е потвърдило резултата от проба А. Съобразно разпоредбите състезателят и МОК ще трябва да изразят своите позиции пред КАС и тогава да се вземе решение.

Последният български лекоатлет, отстранен по време на Олимпиада, бе Ива Пранджева (троен скок) преди 16 г. На игрите в Сидни тя научи, че пробата дадена преди да замине за Австралия, е положителна и така и не бе допусната до участие.

Реакциите след скандала бяха категорични. Премиерът Бойко Борисов заяви: „Как да коментирам това? Просто не си взеха поука, след като толкова българи бяха хванати с допинг. Нас ни гледат под лупа.“

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев допълни: „Много неприятно! Срамно е. Силвия е дала отрицателна проба, когато е пристигнала в Рио, след това явно нещо се е случило. Многократно сме ги тествали всички атлети. Всички до един бяха чисти. Преди идването си тук също е била тествана. Отрицателен резултат.

След два дни проверяват пробата и тогава вече се появява субстанцията, която ни притеснява. Не можем да контролираме всеки какво си слага в устата. Аз не виждам и логиката каква е, защото тя не беше от хората, които имаха шансове за медали…

Проблемът е, че без никаква причина върху България се лепва петно, което не виждам с какво сме го заслужили. Няма никакъв смисъл да се опитваш да надхитряваш допинг полицаите в тези условия“, допълни Кралев.

Главният доктор на делегацията Стефан Стругаров уточни: „От страна на държавата, на Българския олимпийски комитет и на антидопинговия център бяха взети всички превантивни мерки за такива ситуации.

Наистина отговорността си е само и единствено на състезателя. Списъците с веществата, които спортистите са взимали, бяха изпратени чрез федерациите в комисията, разгледахме ги и в тях нямаше нищо, което да е притеснително.

Колкото до контрола в самото олимпийско село тук, в Рио де Жанейро, той се извършва от лекарите – това сме аз и доктор Лозанов (Ангел Лозанов отговаря за леката атлетика, б.р.), ние сме си разпределили спортовете помежду си и контролът се осъществява от нас.“/стандарт

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук