Репортер по темата: Тодор СТЕФАНОВ, ДЕЙЛИ ПРЕС / СОФИЯ
Национално представените организации на хората с увреждания представят позицията си под надслов „Ще толерираме ли социалната политика и докога? Защо за по-малко от десет дни има втора оставка в МТСП?“, предаде репортер на Информационна агенция „Дейли Прес“ от сградата на БТА.
„Случва се едно разделение, защото хората с увреждания искаме по-добър живот. В медиите бяхме изкарани, че национално представителните организации не искаме Закон за личната помощ. Не можем да подкрепим такъв законопроект, който е само за 77 хиляди лица с увреждания, а не за всички хора с увреждания“, коментираха от национално представителните организации пред журналисти.
„Най-разумно би било личната помощ да бъде разработена в Закона за социалните услуги“, коментираха те. По думите им в момента се наблюдава изкуствено разделение на групите, което не е в полза на никого.
„Подкрепата, от която имаме нужда, не я усещаме в пълен обем. Ще продължим работа по закона за хората с увреждания – за равни, нормални и недискриминационни права. Личната помощ е част от Закона за хората с увреждания и Закона за социалната помощ. Отхвърляме този закон да бъде част само за една група от хора. Считаме, че има и хора освен от първа категория ТЕЛК, които имат нужда от личен асистент“, уточниха представителите на националните организации.
„За пореден път се оказа, че българите трудно може да бъдем отбор. По един много важен въпрос сме разединени. Никой от нас не е против приемането на услугата „лична помощ“. Винаги сме настоявали да се подходи комплексно към проблемите на хората с увреждания. Решаването на парче води до ситуацията, в която се намираме сега. Това е първото правителство, което реши да сложи пръст в тази рана. Това е първото правителство, което се нагърби с тези сериозни реформи и ние трябва да
му дадем шанс“, категорични са те.
„Ние сме против приемането на оставката на зам.-министъра на труда и социалната политика Росица Димитрова. Тя няма никаква вина и беше употребена по изключително популистки начин. Тя стана жертва на медийния интерес. Г-жа Димитрова е представила много добре България в Ню Йорк“, добавиха от национално представителните организации на хората с увреждания.
„Започваме разследване. Към нас има подадени документи за грантаджийски организации, които саполучили пари от утвърдени фондация под претекст
за социални дейности, а с тях се финансират протести“, обявиха те пред журналисти.
„Сумата, дадена за финансиране на протести, е над 1 милион и е дадена от международни организации“, добавиха организациите на хората с увреждания.
„Дошъл е моментът, в който някой иска да яхне тези 500 000 хора с увреждания. Обсъждаме с колегите и ние да отворим една шатра, ние ще бъдем с бели тениски и ще бъдем пред Националния стадион „Васил Левски“, за да кажем какво имаме. Ние няма да протестираме, защото не може да протестираме срещу нашите увреждания“,
допълниха хората с увреждания.
ОЧАКВЙАТЕ ПОДРОБНОСТИ В ДЕЙЛИ ПРЕС!