Това констатира френската телевизия Франс Троа. За новия бизнес, роден от мигрантската криза в Европа, но и за истинските бежанци – поглед от френската столица.
От месеца на подстъпите към Париж има плакати – „SOS сирийско семейство“. Няколко жени с две деца просят на това кръстовище в Сен Дьони. Едната се опитва да говори на арабски, твърди, че е сирийка от Алепо, но не разбира въпросите на журналистите и скоро минава на френски.
Журналист: Откъде си?
Жена: Румъния.
Сцената се повтаря след няколко километра. Накрая идва мъж и прибира получените пари.
Грегори Гупил, полицейски синдикат „Алианс“: Това е организирана просия. Налица е обогатяване, а не принуда от безизходица, това е мрежа. Преди година същите хора се правеха на инвалиди, а сега станаха сирийци.
В действителност 95 % от сирийските бежанци, които искат убежище са под грижите на френската държава и получават статут, покрив над главата си и малко пари. Сириецът Анас е получил убежище преди година и половина и просията от името на страната му го възмущава.
Анас, сирийски бежанец: Сирийците, които са тук работят. Имат фризьорски салони, бутици, ресторанти. Другите се преструват, правят бизнес и не трябва да им се дават пари.
На гара Сен Лазар обаче има истински сирийци. Те молят минувачите за помощ на арабски и дори показват паспорт.
Жена: Имам четири деца. Плащам по 60 евро на ден за хотел, никой не ни помага. Кълна се, че си плащаме сами.
В хотелската стая спят петима души. Регистрирани са в Испания и преди да се отпишат оттам нямат право на помощи във Франция. Дори могат да бъдат върнати в първата страна на регистрация. Засега семейството разчита да преживее зимата във Франция, преди евентуално да продължи пътя си към Белгия./бнт