Румен Радев: Корупцията в България расте като раково образувание!

0
1329
снимка:бгнес
Когато усилията на бизнеса се насочват към търсене на „подходящия“ човек в държавната администрация, това е убийствено за бъдещето на нашата икономика. 
Това каза президентът на Република България Румен Радев по време на международна конференция на тема „Европейски практики и възможности за противодействие на корупцията“, предаде агенция „Фокус“.
„В България за корупция се говори много, но се прави малко. 
Необходимостта от фокусирането на общественото внимание върху проблемите на корупцията е особено актуално, защото това внимание е изтласкано почти изцяло в полето на външната политика, а всички знаем, че за корупцията няма почивен ден. Оставена без обществено внимание, тя се разраства като раково образувание. 
Когато искаме да се борим с дадено негативно обществено явление трябва да имаме ясна дефиниция за него“, допълни той.
„Едно е безспорно ясно, че корупцията нанася огромни вреди на нашето общество. 
Тя овладява основни лостове на държавното управление и ги подчинява на частни интереси. 
Генерира бедност и престъпност, ерозира доверието в държавата, възпрепятства икономиката и отблъсква инвеститорите. 
В България корупцията се превръща в основна спирачка за развитието на стратегически за България цели. 
Когато усилията на бизнеса се насочват, вместо в развитието на иновации и конкурентноспособност към търсене на подходящия човек в държавната администрация, който с определени финансови стимули да може да реши спечелването на обществената поръчка, е убийствено за бъдещето на нашата икономика.
Когато говорим за европейска интеграция, едва ли останаха наивници, които смятат, че тя е възможна без борба с корупцията и без постигането на безкомпромисни резултати“, каза още Радев.
„Многократно съм призовавал за всеобхватен подход за борба с корупцията – широко-мащабни законодателни инициативи, концентрирани върху разследване на корупционни схеми в настоящето. 
Настоявал съм за единен и независим орган за разработване и прилагане на ефективни мерки за гарантиране на прозрачност на собственост, изразходване на публични средства и на вземане на управленски решения. Всяка държава развива свои собствен антикорупционен модел, базиран на политически и икономически и нормални норми и принципи“, допълни държавният глава.
По думите му, ако искаме да сме пълноценно интегрирани в Европа, трябва да надскочим нашата ограда за прилагане на антикорупционни мерки и да черпим опит от добрите европейски практики; да излъчим печеливши принципи и стандарти.
„Основните цели на настоящата конференция са да очертае основните предизвикателствата и перспективите на антикорупционните действия в нашата страна“, каза в заключение той.

Източник: Епицентър

Вижте най-добрите оферти за групово пазаруване

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук