Родните банки-кръвопийци държат най-високите лихви в ЕС за кредити

0
1448

Банките в България все още предлагат неизгодни условия за кредити. Трезорите имат необяснимо високи изисквания към кредитополучателите и търсят високи обезпечения на заемите. А всички клиенти минали веднъж пред безумното сито и плащали лихва на лихвата, всякакви такси за обслужване и т. н. изтърпели тормоза на безкрайните телефонни обаждания за закъснение, не биха си и помислили отново за кредит. Не на последно място банките наложиха и такса „плащай, защото имаш сметка“, за захранване на личната ти сметка, за теглене от личната ти сметка и за каквото се сетят. .

„В България „качествените“ клиенти – физически лица и корпоративни клиенти, са малко. В резултат на това банките се избиват за ВИП клиенти, а на всички останали кредитоискатели затягат условията и обезпеченията за отпускане на кредити“, коментира пред BIG5.BG икономистът Румен Гълъбинов, който е и бивш зам.-председател на КФН.

Още в средата на 2009 година при първите сериозни признаци на финансовата криза и нарастване на безработица, банките обезумяха и вдигнаха лихвените проценти на над 70% от клиентите, без да ги уведомят. Така започна серийно изнудване за плащане, многократно по-високо от договора. Жертвите на тази съсипваща банкова схема отпреди 7 години са доста. Частни съдебни изпълнители, колекторски фирми, експерти лоши кредити – всички вкупом се нахвърляха върху едва дишащия, безработен кредитополучател.

„И до ден днешен в България все още няма закон за фалита на физическите лица. Банките, всъщност, имат голямо желание да кредитират, но проблемът е, че заради несигурната икономическа обстановка домакинствата, решили се да закупят имот с кредит, са малко. При това, въпреки че лихвите по заемите през последните месеци намаляха. За да се обърне тенденцията, трябва да видим както намаляване на безработицата в страната, така и повече преки чуждестранни инвестиции. Но това едва ли ще се случи без стабилно правителство и благоприятен бизнес климат“, категоричен е Гълъбинов.

Той е категоричен, че едва седем от банките в страната имат кредитен портфейл от над 1 млрд. лв. към домакинствата. Освен това, лихвите в евро са рекордно ниски, но България продължава да е средно с най-високите лихви по ипотечни кредити в ЕС, по данни на ЕЦБ към юни 2016 г., коментира Румен Гълъбинов.

Ето лихвите по кредити в други страни от ЕС: 

Германия 1,01%
Швейцария 1,03%
Великобритания 1,17%
Холандия 1,49%
Словакия 1,89%
Белгия 1,95%
Норвегия 1,95%
Швеция 1,97%
Ирландия 3,25%
Австрия 3,9%
Полша 4,62%
Франция 4,9%
Малта 4,99%
Гърция 5,25%
БЪЛГАРИЯ 5,3%

BIG5.BG

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук