ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ЗЕЛЕНА ЕНЕРГИЯ ТРЪГВАТ НА ВОЙНА СРЕЩУ ДЕПУТАТА ОТ ГЕРБ
БИВШИЯТ ЕНЕРГИЕН МИНИСТЪР БРАНИ МОНОПОЛА В СЕКТОРА, ОЛИЦЕТВОРЯВАН ОТ ИВО ПРОКОПИЕВ И ЦВЕТЕЛИНА БОРИСЛАВОВА
ПЛЕВНЕЛИЕВ ОТКАЗВА ДА ПОМОГНЕ НА МАЛКИТЕ ПРЕДПРИЕМАЧИ
1800 души остават на улицата, a 274 малки фирми фалират заради това, че кръгове около Делян Добрев се опитват да превземат един от най- печелившите бизнеси в България – този с търговия на енергия от възобновяеми източници. Депутатът от ГЕРБ и министър на енергетиката в първия кабинет на Бойко Борисов посегнал на пазара, с което дал възможност на големите играчи в бранша да трупат милиони на гърба на мизерстващия народ. Това сочи мащабно разследване на „Галерия“, проведено с помощта на десетки собственици на малки фирми, пострадали от законодателната работа на Добрев.
Теслата към предприемачите започва през 2015 г., когато по искане на хасковлията парламентът
прави промяна
в Закона за енергетиката. Въвежда се Параграф 18, който намалява 5 пъти изкупната цена на тока от малките централи . „Че те получавали двойно финансиране – веднъж по линия на Програмата за развитие на селските региони и след това чрез така наречената „преференциална цена”.
Поправката бива шумно разгласена из медиите. Делян Добрев не може да си поеме дъх от обиколки по студиата. Опитва се да яхне вълната от недоволство и омраза, която повечето хора изпитват към производителите на зелена енергия. Използва непознаването на материята от повечето българи и се изкарва борец срещу зелената мафия. А всъщност с Параграф 18 Добрев разчиства сектора за големите риби, от които идва високата цена на тока.
Тях поправката не ги засяга, тъй като те не са финансирани по Програмата за развитие на селските региони. Това са предимно западни компании, започнали дейност с готов външен капитал. На практика поправката удря 274 малки фирми, произвеждали между 30 и 80 мегавата. Те формират по-малко от 0,08% от енергийния микс, което не оказва абсолютно никакво влияние върху цената на електричеството за крайните потребители. Повечето компании са семейни, а печалбата от дейността не може да направи собствениците им милионери. Експерти в областта коментират, че идеята на Брюксел, отпускайки пари за сектора, е била да подпомага именно семейните фирми в слабо : развити селски региони, а не да създава : монополи. Сега обаче «04ih всички те са на път да фалират. С 500-процентното намаление на изкупната цена фирмите няма как да оцелеят и ако спешно не се промени законът, скоро ще спрат да функционират. Последиците от това ще бъдат жестоки, коментират специалисти. Освен че около 1800 човека ще останат на улицата, държавата ще трябва да върне парите, отпуснати от Европейската комисия по програмата. Става дума за 98 милиона лева.
„Галерия” научи, че ; отскоро големи компании, които се управляват от подставени лица, близки до действащи депутати, се опитват да изкупят на безценица фалиращите малки фирми. Посредник между купувачите и властта бил Деян Иванов, който се представял за главен експерт в Комисията по енергетика в Народното събра- ние. „Офертите са унизителни. Предлагат ни цени 10 пъти под себестойността на активите. 1 Искат да дадат 7-8 1 милиона лева за активи, струващи 130- 150 милиона лева. В тези 274 фирми са вкарани само 98 млн. от европейските фондове. Отделно са инвестирани към 40- 50 млн. лични средства.
Тук възниква съмнението
че Параграф 18 е направен с цел някой да изкупи фирмите. Това организирана престъпна група ли е?“, изригна пред „Галерия“ Тихомир То- Ц шев, собственик на малка фирма, произвеждаща зелена ; енергия.
Бизнесменът твърди, че е член на Българската фотоволтаична асоциация, но от година не си плаща членския внос, тъй I като организацията не защитава интересите му. Така постъпили още много негови колеги. „Искаме : обществото да разбере, че ние не сме част от кръга на Иво Прокопиев и Цветелина Бориславова. Напротив, борим се срещу този модел. Не е ; справедливо, докато едни печелят милиони на гърба на народа, ние да теглим заеми от лихвари и да разпродаваме имуществото си, за да си връщаме кредитите . Познавам човек готов да се самозапали пред парламента, защо- то ще загуби дома си”, разкрива Тихомир Тошев.
Понеже не се чувствали защитени от браншовите организации, малките фирми започват протести в цялата страна. Скоро те ще си направят собствена асоциация, с която ще се борят да изчистят пазара на зелена енергия от монополистите. През 2015 г. те са уведомили и президента Плевнелиев за скандалната поправка, но тогава той отказал да наложи вето върху изменението и да тръгне срещу семейния си приятел Иво Прокопиев.