За България най-големият приоритет е защитата на външните граници на Европейския съюз. Това подчерта президентът Румен Радев пред Общото събрание на ООН. Радев отбеляза, че България трябва да се справи с причините за принудителното разселване и миграцията. По време на изказването си президентът даде да се разбере, че що се отнася до миграцията страната ни прилага балансиран подход, който включва спазване на международните хуманитарни норми и ефективното опазване на границите.
Българският президент призова за „вълна от дипломация за мир“ и обясни, че България застава зад мирното решение на световните конфликти, като тези в Сирия, Афганистан, Северна Африка и Украйна. Президентът призова за общи усилия в помощ на засегнатите от военни конфликти, за да се върнат на пътя на устойчивото развитие. “Конфликтите в различни части на света подкопават международния мир и сигурност и фундаменталните ценности на човечеството. Изблиците на насилие унищожават икономики, предизвикват мащабно движение на бежанци и мигранти, причиняват масово разпространение на болести, глад и огромно човешко страдание.”, каза президентът.
По въпроса за Сирия държавният глава заяви, че политически диалог под ръководството на ООН е единственият възможен начин за подобряване на ситуацията в Сирия.
“Друг източник на дълбоки опасения за моята страна е ситуацията в Източна Украйна, която за съжаление, остава крайно нестабилна въпреки периодичните споразумения за спиране на огъня. Повтаряме нашия призив за гладко и пълно прилагане на Споразуменията от Минск, които нямат жизнеспособна алтернатива“, каза още Радев
Пред световната общност Радев заклейми продължаващите тестове на ракети от Северна Корея и призова Пхенян да спре ядрената си програма. България категорично осъжда ядрените тестове на Северна Корея, които водят до ескалация на напрежението в региона и подкопават мирния процес в света. Обявяваме са за мирно, дипломатично и политическо решение на ситуацията”, каза държавният глава.
Радев отбеляза „исторически значимото” споразумение за иранската ядрена програма, като подчерта, че прилагането му е от изключителна важност за глобалната сигурност. Документът беше атакуван от американския президент Доналд Тръмп.
Освен това България подкрепя Парижкото споразумение за климата, както и за стриктен контрол и сигурност по границите.
/монитор