Пускат стотици запалени фенери след погребението на д-р Евгени Желев

0
1189

Няколкостотин запалени фенера ще полетят тази вечер вечер над Стара Загора в памет на нелепо загиналия двукратен кмет на Града на липите д-р Евгений Желев.

Кончината на лекаря –ортопед, който след градоначалничеството беше министър на здравеопазването в правителството на Сергей Станишев, народен представител и основател на партия АБВ, потресе хиляди хора.

 

 

За да си вземат сбогом пред ковчега, положен във фоайето на операта застанаха президентът Георги Първанов, кметът на Стара Загора Живко Желев, половин дузина ексминистри, депутати от различни партии, съратници, близки и обикновени хора , мъже с които преди време той направи поклоническо пътуване до монашеската република в Атон. Съболезнователен адрес до опечаленото семейство изпрати президентът Румен Радев, в него пише: “Жизненият и професионален път на Желев са тясно свързани с родната му Стара Загора, в която десетилетия наред изпълнява високохуманния дълг на лекарската професия. Историята ще го започни като кмет на родния му град, служещ отдадено за добруването на своите съграждани,и като министър на здравеопазването, не жалил усилия и енергия за развитието на този ключов за българите сектор.Вярвам обаче , че всички ние ще го запомним не само като доказан професионалист, а преди всичко и като достоен човек“.

Адреси пристигнаха от лидера на БСП Корнелия Нинова, от столичния кмет Йорданка Фандъкова, от министъра на здравеопазването проф.Николай Петров, от председателя на БЧК академик Христо Григоров, почти през цялото време край съпругата Анастасия, по-малката дъщеря Полина и татко му бай Жельо беше лидерът на партия АБВ Константин Проданов.

Близки приятели на опечаленото семейство обясниха , че по-голямата щерка Мария не присъства, защото очаква дете.

В надгробното си слово президентът Първанов припомни , че само преди 2 седмици , по време на тържеството по повод 60-та си годишнина е направил своеобразна равносметка за изминатия живот.

„Аз още не мога да проумея и да приема как е възможно един такъв човек като Доктора така внезапно да изчезне…“, промълви Първанов и припомни, че точно д-р Желев е бил човекът, който при опасността горски пожар да достигне през лятото на 2007 г. до Стара Загора е настоял посред нощ България да поиска и получи помощ от Русия. И че този зов за помощ е бил чут, а огньовете бяха загасени от специално пристигнал часове по-късно самолет – цистерна „Ил-16“.

След опело, отслужено от старозагорския митрополит Киприан прозвуча стихотворението „Хвърчащи хора“ от Валери Петров.

Приятели изнесоха на ръце до катафалката черния ковчег под звуците на траурен марш, изпълнен от градския духов оркестър. Траурната процесия премина символно покрай част от емблематичните за Града на липите сгради: операта, художествената галерия, историческия музей , театър „Гео Милев“ и библиотека „Захари Княжески“, някои от които бяха изградени или възстановени по време на двата кметски мандата. Възрастна старозагорка сподели, че това е бил Човекът, който имал истински дар Божи да умее да Чува, а не само да слуша. И чутото да претворява в дела.

Д-р Желев бил още жив, когато на мястото на инцидента пристигнали неколцина негови приятели и пожарникари и успели да вдигнат затисналия тялото му еднотонен трактор, с който във фаталния петък на 20 октомври той орял овошната градина на вилата си край чирпанското село Яздач.Тежката машина претрошила на няколко места гръбначния стълб, смъртта го застигнала докато реаномобилът пътувал към старозагорската УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“, чийто директор беше преди да бъде избран за кмет през есента на 1999 г.

Пак така, символно, гробът на д-р Евгений Желев е само на метър от паметника на друга емблематична фигура, на легендарния строител и дългогодишен командир на строителната бригада генерал Делчо Делчев. И двата гроба бяха отрупани от цветя, сред поднеслите венци бяха ветерани – футболисти от ПФК „Берое“, които припомниха изреченото от Желев наскоро :“ И на 120 години да стана – пак ще съм бероец“.

/монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук