ПСС: Не тръгвайте в планината без застраховка

0
1347

С настъпването на зимата любителите на белите спортове и на преходите в планините се подготвят за снежния сезон. Освен задължителните екипировка и оборудване, важно за туристите е да имат и планинска застраховка, която покрива разходите по различните видове помощ, оказвана от Планинската спасителна служба (ПСС).

„В случай на инцидент планинската застраховка покрива сериозна част от разходите на ПСС, които пострадалият трябва да плати изцяло, ако няма такава – обясни  Тервел Тотев, дежурен в централния денонощен пост на ПСС при БЧК – Често туристите подценяват променливите метеорологични условия в планината, защото тръгват от по-ниските части в хубаво време, а като се качат, нещата стоят по съвсем различен начин.“

Не трябва да тръгваме без зареден телефон и подходяща екипировка. Необходима е също така подготовка за маршрута, по който ще тръгнем, и следене на прогнозата за времето. При инцидент е добре да имаме инсталирано приложение на своя смартфон, показващо точните ни координати.

Най-честите планински акции, които ПСС провежда през зимата, са свързани със случаи на травми по ски пистите, паднали или ударили се хора, не липсват и инциденти на изгубили се туристи. Немалка част от акциите на ПСС остават за сметка на службата.

„Опитваме се да си съберем сумите, които ни дължат хората без застраховка, в един момент се отказваме, защото разчитаме на съвестта на туристите“, казва Тотев.

Има и куриозни случаи: „Чуждестранен турист в Банско, след много сериозна акция с хеликоптер, бе предаден на бърза помощ и настанен в болницата. Там взима панталоните на доктора. По незнайно какъв начин, стига до София, качва се на самолета, заминава си за Англия, и приключваме с този случай“.

Колко струва помощта на планинските спасители

Видовете помощ, оказвана от спасителите, се заплащат от пострадалия, ако няма застраховка. Цените са следните: нещастен случай в планината – 557 лв., нещастен случай на ски писта – 400 лв., акции за търсене – 724 лева (при повече от 24 часа се заплаща по 40 лева на час), акция при лавинно нещастие – 955 лв. (при повече от 48 часа се заплаща по 40 лева на час), транспортиране на пострадал със специални спасителни средства на ПСС – 160 лв., транспортиране на мъртвец – 280 лв., поръчка за издирване – 90 лв., първична медицинска помощ в спасителен пост или база на ПСС – 30 лв., акция с използване на хеликоптер – 2800 лв. на час.

Застраховки може да се сключат в клоновете на застрахователните компании, както и във всички бази на ПСС в по-големите планински центрове и в някои подстъпи на планините.

/кросс

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук