Проф. Радослав Гайдарски: Министър Москов няма връзка с мозъка!

0
1329

Проф. Радослав Гайдарски е най-известният български коремен хирург – виртуоз, спасил живота на хиляди пациенти. Дълги години ръководи клиника по хирургия в Александровска болница, после в Правителствена болница „Лозенец”. През 2005 г. беше министър на здравеопазването в кабинета „Станишев”. Проф. Гайдарски продължава да оперира активно.

Интервю на Мира Радева,Ретро

– Голям скандал тресе родното здравеопазване, проф. Гайдарски. Лекарите се готвят за бунт, несъгласни с въвеждането на пръстовите отпечатъци в болниците. Пациенти масово отказват да дават отпечатъци?

– Мисля, че причината за категоричното поведение на моите колеги в болниците, а и на пациентите, е напълно ясна. Това т.нар. нововъведение – пръстови отпечатъци, което от 1 октомври става задължително за всички здравни заведения, е неприемливо. Нито за медиците, нито за самите болни. Повярвайте, това е една безсмислица. Не мога да си обясня как я допускат уж умни хора, които управляват здравеопазването в страната. Чудя се как е възможно тези хора да се хванат на такава глупава въдица, каквато е въвеждането на пръстовите отпечатъци в болниците. Нещо, което не го възприема никой!

– Турция е въвела същата система, но бързо се е отказала от нея!

– Така е. Защото няма и капка логика в тази система. Не съществува никаква разлика между това дали един болен ще постъпи в болницата с пръстов отпечатък или както беше досега – с личната си карта. Нека поразсъждаваме спокойно. Добре, пациентът дава пръстов отпечатък при влизането си в болницата, както и при излизането си от нея. Но ако той остане в здравното заведение 3-4 дни, както обикновено се случва, би следвало всеки ден, сутрин и вечер, да му се взема отново и отново пръстов отпечатък. За да се удостоверява, че наистина този човек е в болницата, а не извън нея. Ето това е дребният детайл, който управляващите не могат да разберат. Вижте, даже и в криминалните романи и филми не съм срещал подобна тъпотия.

– Не е ли това параван за събиране на отпечатъци от всички граждани на Българя с цел създаването на база данни на МВР? Да помогне на ведомството в борбата с престъпността?

– Чакайте! Българският гражданин не е престъпник и никой няма право да го оприличава на такъв! Колкото до предположението за услуга на МВР – не мога да твърдя, че наистина е така. Защото не съм запознат с крайната цел на това мероприятие. Но пък твърдя категорично, че е изключителна глупост! За кой път трябва да го кажа – е пълно безумие. А този, който е подхвърлил идеята чрез пръстовите отпечатъци да се даде рамо на ръководството на МВР, т.е. да се направи нещо в негов интерес с цената на човешкото достойнство и с много пари, за мен е голям тъпак! Или пък е голям хитрец – предлага лесен начин да се изгради база лични данни за всеки един гражданин на страната. Но не знам такова чудо като пръстови отпечатъци на болните да съществува в друга страна. Дори в държавите от т.нар. Трети свят или в доказано авторитарните държави. Дори не го окачествявам като безумие, а простотия.

– От МЗ ни проглушиха ушите, че по този начин ще се прекъсне източването на Здравната каса!

– Няма такова нещо! И стига са обиждали лекарите, че са най-големите мошеници в страната. Та хайде сега да ги изловим тези мошеници, така ли? Виждате, че и самите болни протестират срещу отпечатъците и не искат да ги дават на регистратурите – имам информация от няколко големи здравни заведения.

– Но такива болни ги карат сами да платят лечението си. А не всеки има възможност, г-н професоре!

– Това пък вече е върхът на безобразието! Защото е нарушение на Конституцията. И предупреждавам – тези, които го прилагат, ще имат много, много големи разправии. Защото се нарушава основният закон на държавата. И хич да не си мислят, че така може да продължава. Иска ми се да вярвам, че безоблачното време ще продължи дълго. По-вероятно е обаче да не посмеят да го направят, защото ги чакат големи неприятности със закона. А и хората трябва да си знаят правата.

– В някои болници вече го правят, проф. Гайдарски!

– Ще ви кажа честно – много уважавах това ръководство на МЗ, и министъра, и зам.-министрите. мислех ги за умни хора. Кой им набива идеи без връзка с мозъка в главите, обаче не мога да разбера.

– Има и друго – когато болницата не може да откаже на пациента лечение, а той не си дава пръстовия отпечатък, тя трябва да поеме всички разходи. В същото време бюджетът й е повече от мизерен!

– Според мен може би точно това се цели – с въвеждането на тази дивотия някои болници да фалират. Просто това е крайната цел на някого, защото не е тайна, че в България има много болници.

– Лекарският съюз категорично отказа да подпише рамковия договор за 2017 г., несъгласен с политиката на министър Москов!

– Разбира се! Отдавна съм казал, че ако БЛС направи отстъпка и подпише такъв рамков договор, той не е никаква съсловна организация, а някакво посмешище.

– Какво става, г-н професоре! Докторите се вдигат на протест срещу идеите на министър Москов, БЛС и Центърът за защита правата в здравеопазването също са против него. Но на министъра не му пука!

– Ситуацията наистина е много тежка. В края на краищата за това си има и министър-председател! Има и Министерски съвет. Крайно време вече е премиерът и МС да погледнат какво става в държавата. Защото ситуацията ще се обърне като бумеранг и срещу самия министър-председател, срещу МС и срещу правителството. Сериозно е положението.

– Предполагам и за вас не е тайна, че министър Москов е приятел с Бойко Борисов!

– Доколкото познавам Бойко Борисов, той много лесно може да реши въпроса. Защото ако един човек вече доста дълго продължава да бъде на позиции, които уронват престижа на това правителство, Борисов ще си помисли дали трябва да го защитава до безкрай. Или да вземе спешни мерки.

– От догодина влиза в сила разделянето на здравните грижи на основен и допълнителен пакет. Въпреки решението на Конституционния съд, който спря това предложение на здравния министър.

– Това също е една невиждана глупост! Не могат да се делят грижите за един болен на грижи от основен пакет и от допълнителен. Защото винаги може нещо да се прехвърли от основния в допълнителния или обратното. И кой ще пострада – пак болният човек. Така не може, повярвайте ми! Това разделяне е нещо, несъвместимо с една правова държава. Не знам какво става с тези хора в МЗ, кой им дава такива съвети. Не са ли обградени със съветници, които наистина разбират от тези неща!

– Тежко е положението с Фонда за лечение на деца в чужбина, откакто смениха ръководството му. Там май настъпи истински хаос?

– Досега нещата във фонда вървяха добре и не знам защо бяха направени рокади в ръководството му. Но крайно време е да се разбере, че не може всяко болно дете да бъде лекувано в чужбина. Защото ние имаме достатъчно добри клиники, професори и голямата част от децата могат да бъдат лекувани в България. Е, разбира се, има редки заболявания, за които това не се отнася. В този случай действително малчуганите трябва по най-бързия начин да бъдат изпращани в чужбина. Има си обществен съвет, има си административно ръководство, които решават за всяко дете поотделно. Ще кажа: достатъчно пари има в този фонд. Бедата е обаче, че се набъркват много други желаещи, които могат да бъдат лекувани в България, и това води до забавяне.

– Като опитен здравен мениджър, лично вие вярвате ли в ефективността от т.нар. обществени съвети и работни групи?

– Когато искаме нещо да се забави, да се умъгли и човек да не поема лична отговорност – създаваме комитети, съвети, комисии и работни групи. Е, ако работната група е от суперексперти, понякога има и полза…. Но в повечето случаи те са вредни, а не полезни.

– Миналата година пациентите в България са броили на болниците с 20% повече пари от джоба си в сравнение с 2014 г. Накъде вървим?

– Веднага отговарям. Аз не вярвам в тези виртуални измислени цифри. Защото когато някой иска да направи нещо сензационно и да накара хората да повярват в него, пуска ето такива псевдоинформации. Това са глупости.

– Има ли реформа в българското здравеопазване, проф. Гайдарски?

– Не. Опитват се да я правят, но безуспешно. За да кажем, че има истинска реформа, би трябвало с 2, с 3 или 5 процента в сравнение с предишната година да има подобрение на здравеопазването. А такова няма, категорично заявявам това.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук