Проф. Б. Димитров: Радан Кънев и ген. Атанасов са женски интриганти

0
1283

Почти две десетилетия проф. Божидар Димитров управлява Националния исторически музей. За първи път в шефския стол на НИМ сяда през 1994 г. Заради конфликт с управляващите от СДС през 1998 г. е уволнен. През 2001 г. е възстановен след конкурс.

 

Три години е бил член на Националния съвет на БСП. От висшия партиен орган е освободен през 2005 г., защото подкрепи кандидатурата на Бойко Борисов за кмет, а не тази на червената тогава Татяна Дончева.

 

Напуска БСП преди парламентарните избори през 2009 г. За кратко бе министър без портфейл в кабинета „Борисов 1”. Премиерът продължава да ползва експертните му съвети и във втория си кабинет.

– Професор Димитров, действително толкова ли е тежка ситуацията по света и в съседните ни държави, че трябва да се взимат спешно оперативни мерки, в това число и премиерът да влезе в ролята на президент може би. Може ли Бойко Борисов да бъде обединяващата България фигура?

– Бойко Борисов не е казал, че ще бъде президент, а че ще преосмисли досегашната кандидатура на ГЕРБ за президент. Що се отнася до международния му политически анализ, той беше много точен. Военният преврат в Турция даде възможност на Ердоган да установи еднолично власт и да се разправи с всичките си противници, включително военни, магистрати, учители, полицаи. Ако проявим малко зловещо чувство за хумор, можем да кажем, че той реално осъществява образователна и съдебна реформа, реформа в армията и прокуратурата. Точен беше анализът на премиера и по отношение на Гърция. Тя продължава да е финансово нестабилна и всеки момент може да бъде залята от бежанци. В Македония отдавна няма легитимно правителство и Народно събрание, а политическите сили не могат да се разберат дори за дата на предсрочните избори. Европейският съюз се разклати на поразия от Брекзита на Великобритания, която е държавата с най-голям брутен вътрешен продукт в общността. Но това бе провокирано от лошото поведение на управляващата върхушка в ЕС, която, както много хора отбелязват, никой не е избирал. Не е спазена демокрацията например при избора на председател на ЕК. Кой от нас е избирал Жан-Клод Юнкер или Мартин Шулц? Продължава да е тежка ситуацията в Украйна. Положението действително е тежко и президентът на републиката трябва да е фигура, която да знае за какво става дума. В никакъв случай не трябва да се повтаря експериментът с Росен Плевнелиев, който е един добър технократ, но човек, който едва ли знаеше къде точно се намира Македония и какъв е проблемът там. Президентът трябва да е в състояние да е главнокомандващ, да ръководи външната политика, да е наясно с демографията и да отговаря на редица въпроси, сред които не на последно място – за отношението към българската диаспора зад граница. Трябва ли да се дава лесно българско гражданство, както правят Румъния и Унгария?

– Мислите ли, че Бойко Борисов има капацитета да отговори на всички тези въпроси и да провежда такъв тип политика като президент?

– Бойко Борисов има капацитета да отговори на тази въпроси по една проста причина. Той от години се занимава с тази материя. Има достатъчно добри съветници, включително и моя милост. Затова той може да се справи. Друг е въпросът дали иска да е президент. Все пак президентът на републиката е с много ограничени правомощия. Затова аз отдавна говоря, че България трябва да стане президентска република, ама кой ли ме послуша.

– Вие казвате „президентска република“, но това, което се случва в Турция, не е ли пример за мракобесие, еднолична власт и аргумент в противоположна посока?

– Е, има и светли примери. Президентски републики са САЩ, които сега са наш вожд и учител, културната и възпитана Франция и дори Русия. При Ердоган имаме азиатска деспотия. Той не е президент, а султан. Така го възприемат вече навсякъде в Европа.

– Това, което се случва в Турция, как ще ни се отрази като общество и държава? Достатъчни ли са в този смисъл мерки като антитерористичния закон и идеята за въвеждане на задължителна военна служба?

– Задължителна военна служба не бива да се въвежда, каквото и да ни се случва. Съвременната война изисква и съвременна техника. Нея може да я управлява само професионалист. За шест месеца или една-две години войникът тъкмо ще се обучи и ще е усвоил тънкостите на зенитно-ракетен комплекс примерно и трябва да се уволнява. Трябва на негово място да идва друг, необучен. Затова армията трябва да бъде професионална, но, разбира се, по-голяма от тази, която имаме в момента. Трябва да бъде снабдена и със съвременно оръжие. Който пък иска да бъде обучен във военно дело и да стреля – това може да стане и в рамките на три месеца, като войникът ходи на обучение, но спи вкъщи, яде вкъщи.

– Ако се върнем на терена на политиката, не торпилират ли Радан Кънев и генерал Атанас Атанасов възможността ГЕРБ да се реализира като национално най-отговорна политическа сила на президентския вот, а може би и на следващи парламентарни избори?

– Радан Кънев и генерал-ефрейтор Атанас Атанасов не са политици. Те са най-обикновени шашкъни и по женски интриганти. Няма да ги коментирам повече.

– Има ли обаче разнобой в исканията на министрите Даниел Митов и Николай Ненчев за натовска флотилия в Черно море и позицията на Бойко Борисов за демилитаризирана зона с яхти?

– Доколкото разбрах, за натовска флотилия в Черно море не е ставало и дума. Това е журналистическо преувеличение. Няма разнобой. Те знаят много добре, че не може да изградиш такава флотилия дори от всички околни държави – Турция, Румъния, Украйна. От базата си в Севастопол руснаците ще разстрелят такъв флот с ракети „Калибър“, без даже да излизат от пристанището в морето.

– Ако Бойко Борисов е обединителят на нацията, мислите ли, че е възможно зад него като държавен глава да застане някаква част от левицата, а може би и патриотите – „Атака“, ВМРО, НФСБ?

– Би трябвало да е така, но ние, българите, много рядко се обединяваме. Случва се само в случаи на крайна опасност, какъвто е случаят със Сръбско-българската война примерно, с Балканската и Междусъюзническата война. В момента обаче чак такава опасност над България не е надвиснала. А Бойко Борисов си тежи на премиерското място като отличен мениджър.

– Вие чудесно познавате и БСП. Вторачва ли се в момента столетницата в пъпа си по отношение на кандидатурата й за държавен глава?

– БСП не би могла да излъчи кандидат, който да е обединител на нацията. Не могат да извадят нито едно име. Всички там, за съжаление, са изхабени хора. Същото важи за АБВ, както и за „Движение 21”. И Дончева, и Първанов са врели и кипели достатъчно в политиката, така че хората ги познават добре и няма да гласуват за тях. Как си представяте Татяна Дончева като обединител на нацията? Това просто не може да стане. Затова се налага влизането на нови лица, на ново поколение политици във всички партии. Иначе няма алтернатива и остава само Бойко Борисов, каквито и слабости да има.

– Що за политически маньовър беше 48-часовият ултиматум, който Корнелия Нинова постави на Борисов за кандидатирането му като президент?

– Можеш да дадеш ултиматум, ако си равен или ако си по-силен от този, на когото го поставяш. А Корнелия Нинова, поне според социологията, е два пъти по-немощна като политическа формация от партията на Бойко Борисов. И той логично й се изсмя.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук