Царска сватба на остров Свети Иван спряла война и променила историята. Това каза пред камерата на БНТ проф. Божидар Димитров. Знаем, че в древността хубавата Елена е предизвикала война, но как хубавата Теодора е спряла дрънкането на оръжията разказа в „България – земя на вечност и легенди“ журналистът Йордан Димитров.„На острова се е случило най-романтичното събитие в българската история. Там е имало царска сватба, която е единствената на света, спряла война. Цар Светослав Тертер слял живота си с този на византийската принцеса Теодора. На младини той бил политически пленник във Византия. Тогава в двореца той видял най-прекрасното момиче. Принцесата на империята Теодора се превърнала в най-силния любовен блян в историята. За да я спечели, царят бил готов на чудеса“, добавя Йордан Димитров.
„През 1304 г. владетелят превзел Созопол и цялото Южно Черноморие. Въпреки войната с империята и високата цена на завоеванията, той направил нечувано предложение, доказващо безкрайна любов“, разказва журналистът.
„Българският владетел предлага на византийския император да се ожени за дъщеря му Теодора и за да му спаси престижа, Южното Черноморие да бъде сметнато като зестра на младата принцеса. Лошото е, че императорът отказал. Макар че не са подписали мирен договор, Светослав спира сраженията и оставя войската на старата българско-византийска граница, която всъщност е днешната българско-турска.
„В същото време Византия изпада в тежка криза. Каталонските наемници, които са ядрото на императорската войска, се вдигат на бунт и през 1307 г. започва страшен глад в Константинопол. Тогава Светослав Тертер прави нещо, което няма аналог в историята. Официално той е във война, но натоварва всички български кораби в пристанището на Созопол с българско жито и го изпраща на гладуващите. Императорът пак отказва да му даде дъщерята, но се събира 60-хилядна тълпа пред императорския дворец и хората крещят „Дай му Теодора бе, идиот такъв“ и той се съгласява да я омъжи, за да не избухне бунт. Женят се светкавично, за да не се отметне императора. Сватбата е в църквата на манастира на остров Свети Иван“, разказва проф. Димитров.
Теодора се превърнала в една от най-човеколюбивите царици, които България е имала.
„Тя прави първата благотворителна фондация и започва да помага на бедни, слепи и сакати. Затова и в помениците на българската православна църква присъства името й“, уточнява историкът.
Според една от легендите, на остров Свети Иван е имало и невиждана за времето статуя на бог Аполон.
Тя е била 14-метровата и е едно от чудесата на древния свят, уточнява проф. Димитров.
Римляните завоювали Аполония и взели със себе си като безценна плячка статуята на Аполон. Според някой изследователи тя е била на остров Свети Иван край Созопол, където бяха намерени и мощите на Свети Йоан.
Проф. Казимир Попконстантинов пък каза пред камерата на националната телевизия, че статуята е била излята в Древна Гърция, пренесена по море и издигната на около 40-50 метра надморско равнище по стръмните скали. Ако е била издигната тук, тя е изпълнявала функциите на фар, коментира той./БЛИЦ