Персоналните промени в кабинета можеха да станат и без тази съгласувателна процедура между правителството и президента да предхожда гласуването в Народното събрание. Това обяви юристът и бивш конституционен съдия проф. Пламен Киров пред БНР.
„Законът на МВР дава няколко основания за прекратяване на мандата на главния секретар и е посочено и „по искане на самия главен секретар“. Такова искане, доколкото се разбра, е постъпило. Главният секретар се назначава по предложение на Министерския съвет с указ на президента. Тук е мястото, където трябва да се направи съгласуването. Само че тази съгласувателна процедура е насочена преди всичко към позитивното действие – назначаване на главен секретар“, обясни той.
Припомняме, че проблемът възникна, защото ако Младен Маринов бъде избран за министър на вътрешните работи, той ще съвместява едновременно функцията на министър, и заедно с това ще бъде главен секретар на МВР.
По думите на Киров, ако има решение на МС и то е изпратено с предложение Младен Маринов да бъде освободен от поста главен секретар, то трябва да бъде придружено със заявлението на Маринов, че иска да бъде освободен.
Ако заявлението обаче не е приложено към решенията на МС, трябва да бъде изискано от президента преди подписването на указа.
„Не сме наясно дали такова заявление е приложено към документацията. Ако липсва, президентът е прав да не подписва“, каза той.
Според проф. Киров обаче става въпрос за политическа игра и „даже издребняване в случая„.