Седем пъти повече досъдебни производства за трафик на бежанци има от началото на годината, спрямо 2015.
Това обяви директорът на Главна дирекция „Националната полиция“ Христо Терзийски в ефира на БНТ.
„Анализите на Гранична полиция показват, че август и септември са месеците с най-сериозен миграционен натиск на българо-турската граница и затова се наложи командироване на служители от жандармерията“, коментира Терзийски. Жандармеристите ще патрулират в района на границата съвместно с колегите си от гранична полиция.
От събота на границата функционират КПП-т, които са разположени на основни пътища, второкласни и третокласни пътища, а също и на черните и горските пътища.
Терзийски подчерта, че това най-вероятно ще затрудни трафика към морето през оставащия летен месец. Служителите са инструктирани да предприемат интензивни проверки на бусове, ванове и други превозни средства, които могат да превозват бежанци.
Терзийски напомни, че в края на миналата година е създадено специализирано звено в дирекция „Национална полиция“, което е за противодействие на нелегалния трафик и на каналджийството на бежанци.
От миналата седмица, със заповед на министър Бъчварова в 11 областни дирекции също са създадени такива звена. Звената са в пограничните дирекции като Бургас, Ямбол, Сливен, а също и в дирекциите, които обхващат основния път на трафикирането на бежанци – Пловдив, Пазарджик, София-област, както и Враца, Видин и Монтана.
Много от хората, които са обвинени получават пробация или условни присъди, но според Терзийски това е вид репресия и при повторна дейност, вече рецидивата ще бъде сериозно наказван.
Приходите от трафика на бежанци били по-сериозни, отколкото от кражби на коли, наркотици или други криминални деяния.
В много от случаите на служителите се предлагали подкупи, за да не спират водачите на МПС, които превозват бежанците. При последния такъв случай на патрулния полицай били предложени 1000 евро.
Често е трудно да се докаже размяната на пари между трафикираните и тези, които превозват бежанци.
Терзийски обясни, че през април са направили предложение, което може би ще отправят още веднъж към Министерството на правосъдието и евентуално ще го насочат към законодателни промени. То е свързано именно с доказването на имотната облага, която получава един човек, вплетен в тази престъпна дейност.
Терзийски коментира и други актуални криминални случаи. За убийството на културиста Николай Димов във Варна той обясни, че има данни за предварителна подготовка, но не е сигурно, че целта е била умишлено убийство.
„Имаме сериозен напредък, но резултати ще обявим, когато сме сигурни, че няма да има проблем със събирането на доказателства“, коментира шефът на ГД „Национална полиция“.
Жандармерията в момента е доста натоварена, не само заради командированите служители по границата, както и в курорта Слънчев бряг.
40 служители от София вчера са командировани за ден в ромската махала в Кюстендил. На място се разследвал битов инцидент. Ромите обаче отишли пред областното управление, където унищожили плочки и градинки. Образувани са 4 досъдебни производства, сред които и за унищожаване и повреждане.