Приеха доклада за полицейското насилие на протестите и подслушването на протестиращи

0
159
Парламентът прие единодушно доклада на временната Комисия за разследване на полицейско насилие на протестите миналото лято и прилагане на специални разузнавателни средства /СРС/ на протестиращи и на опозицията.

„За“ бяха 123 депутати, без „против“ и „въздържал се“. ГЕРБ и ДПС не участват в гласуването.

Докладът беше обсъден при закрити врата, заради съдържащата се в него поверителна и секретна информация.

В закритата част на заседанието са били прочетени имената на 130-те граждани, върху които е установено прилагането на СРС. В доклада се посочва, че сред тях има шестима политици, петима журналисти, от които един, пишещ за френска медия, трима председатели на граждански сдружения, двама генерали от резерва, един служебен министър, един прокурор от Софийска градска прокуратура, един бивш съдия от Софийски градски съд и един ММА боец.

Сред препоръките в доклада са MBP да извърши цялостно разследване на полицейското насилие, извършено на 10 юли 2020 г., както и на неправомерното използване на СРС по отношение на протестиращи граждани.

Отпадна препоръката да бъдат отстранени директорът на Националната служба за охрана за укриване на записите от охранителните камери и двама негови служители, както и наблюдаващият прокурор Вероника Трифонова, прекратила разследването за полицейското насилие, поради липса на доказателства. Остана само частта от препоръката да бъдат разследвани.

Най-ужасяващото покушение срещу правата на българските граждани и демокрацията изобщо, коментира констатациите в доклада председателят на временната комисия Николай Хаджигенов по-късно пред журналисти в Народното събрание. Както и по-рано днес, той отбеляза, че аферата „Уотъргейт“ буквално няма нищо общо с това, тук мащабите са ужасяващи – 934 души, 130 имена, отделно други идентификатори, които не могат да бъдат споделени, защото е секретно, „благодарение“ на прокуратурата.

В доклада имало данни, че прокурор Вероника Трифонова е разполагала с всички необходими доказателства за образуване на производство, вкл. е разпоредила съдебно-медицински експертизи, а прословутият запис, представен пред комисията с кадри на насилие над протестиращи, е част от преписката, която е прекратила поради липса на доказателства.

Това е буквално опит за убийство на демокрацията с незаконни средства, една купчина служби, цялото МВР, специализираната прокуратура са извършили престъпление в тази връзка, заключи Хаджигенов. По думите му исканията за СРС са готвени от служители на отдел „Контратероризъм“ към ГДБОП, единствено са ги подписвали в прокуратурата и са ги внасяли в спецсъда. Не е извършена и проверка за законосъобразност. Нямало и нито една спазена процедура по експлоатирането на СРС спрямо протестиращи граждани. Т.е. имаме целенасочена организирана престъпна дейност спрямо българските граждани, обобщи Николай Хаджигенов.

Единственият грях на тези граждани е, че са участвали в протестите срещу правителството на Борисов, поради това са обявени за организирана престъпна група, извършваща едно от най-тежките престъпления в Наказателния кодекс – „преврат, метеж, въоръжено въстание срещу властта“, коментира на свой ред председателят на ПГ ИБГНИ Мая Манолова.

Голямата поука е, че това не бива да се разрешава никога и срещу никого да се случва в България, добави Арман Бабикян, член на временната комисия. По думите му, това, което е било изчетено в пленарната зала, не е насочено срещу ГЕРБ. Той отбеляза, че във всяка тъжна новина има и смешни неща. След като чухме доклада, забелязахме, че има една известна журналистка в телевизия, чието име е с леко сръбски привкус – МВР не успели да установят коя е, въпреки че дълго време са чували гласа й в слушалките, даде пример Бабикян.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук