„С Българския лекарски съюз не са договаряни лимити на лъчелечението и смятам, че става въпрос за недоразумение. Въпреки това ще следим и дори на един пациент да бъде отказано такова и да бъде сложен в листа на чакащите, ще реагираме остро“, заяви новият председател на БЛС Иван Маджаров пред bTV.
Той е категоричен, че лекарите не могат и не бива да отказват лечение на който и да било пациент.
„Не трябва да се допуска българските пациенти да се лекуват в чужбина, защото тук се инвестираха огромни средства, за да се сдобием с техника“, допълни още Маджаров.
По думите му разликата в цените и стойността на всяка медицинска услуга тук и в чужбина са значителни и българската страна трябва да направи всичко възможно нашите пациенти да се лекуват тук.
Лечението на 19 хиляди онкоболни, които се нуждаят от лъчетерапия, е под въпрос. Причината са месечни лимити, въведени от Здравната каса. Те са определени без консултиране със специализираните центрове и биха принудили пациентите да чакат.
„Ще опитаме да не спазваме тези лимити. Проблемът е, че ако не се спазват лимитите, това лечение, което е по-качествено, ще бъде за сметка на центровете и не е сигурно докога те ще могат да компенсират този недостиг на средства“, коментира пред „Здравей, България“ д-р Румен Лазаров, национален консултант по лъчелечение.
Той предложи пациентите, чието лечение се забави от новите лимити, да поискат лечение в чужбина, което е от 10 до 100 пъти по-скъпо от това в България.
По-рано от Здравната каса заявиха, че няма да останат пациенти без нужното им лечение с лъчетерапия или радиологични изследвания и за тази година, дори са отпуснати повече пари по това направление.