През 2015-та България беше в окото на бурята. Навсякъде наоколо беше бурно, а в България беше затишие, обобщи пред БНР отминаващата година политологът Първан Симеонов – изпълнителен директор на „Галъп“.
Според него събитията в края на годината подсказват, че предстоят тревожни възможни развития: „Самата идея, че е възможно трайно да свикнем с мисълта, че в България ще има политическа сила, която е видимо предана на друга държава, е неприятна, леко стряскаща и е нещо, което не сме виждали до този момент в пълнота. Надявам се това да не се случва“.
Фактът, че най-любопитното от 2015-та година се случи в нейния край означава, че през останалата част от годината нещата са били зациклили, коментира Симеонов. По думите му сюжета за стабилността е изместил сюжета за реформите: „Действително, българите като че ли възприемаха случващото се през 2015-та година като малко по-спокойно в сравнение със следващите години.
Но тази стабилност както е някакъв късмет за България, така може да се окаже и проклятие, защото тази стабилност ни кара да седим без да мърдаме, без да правим реформи, без да намаляваме излишното харчене, без да намаляваме голямото крадене, без да променяме модела „Кой“. А това означава още една изгубена година“. Позитивният ефект на спокойствието в страната е, че най-лошото ни се разминава, коментира още политологът:
„Разминава ни се, защото може би имаме сериозен късмет и може би защото се опитваме да лавираме между различните геополитически интереси, които се кръстосват тук“. Първан Симеонов е на мнение, че проблемът в ДПС има своите геополитически предпоставки: „Макар конкретните поводи за случилото се да си мисля, че са съвсем материални, свързани с доста по-прагматични и текущи неща, без съмнение новите геополитечски реалности оказват влияние. И порасналата външнополитическа амбиция на Русия, която има своите интереси на българска територия и новата, от няколко години, външнополитическа доктрина на Турция, която се основова на предпоставките от османското минало. Ако тези две неща си дават среща тук за нас е опасно“.
Според Първан Симеонов повечето българи не желаят предсрочни избори през следващата година. По думите му такива биха били предизвикани при определени обстоятелства от премиера или в резултат на външен натиск, в това число и граждански. Логиката не говори за предсрочни избори. Но, особено края на 2015-т година ясно показа, че са възможни бурни задкулисни развития, свързани с политически, икономически и всякакви други зависимости, които в един момент могат да доведат до такава ситуация, коментира политологът.