Плъхове, клошари и наркомани са превзели стотици паметници на културата, Вековни сгради с уникална архитектура и история са оставени да се рушат, а собствениците им чакат да се сринат, за да вдигнат на тяхното място хотели и лъскави кооперации, разкриха архитекти и общинари от различни градове в страната, които твърдят, че скандалът с бутнатия тютюнев склад в Пловдив не е изолиран случай, пише „Телеграф”.У нас са регистрирани над 40 000 паметника на културата. Общинските власти признават, че много от тях са в окаяно състояние и крият риск за хората.
12 са потенциално опасните и рушащи се къщи в старата част на Велико Търново. Повечето от тях са паметници на културата с местно значение и са част от груповата културна ценност на старата столица. Част от собствениците им са в чужбина и не могат да бъдат открити. Други, които получават предписания от общината, заявяват, че не могат да поддържат бащините и дядовите си имоти. Всяка година в старата част на Търново от само себе си пада поне по една стара къща. Последният случай е само отпреди дни, когато на Самоводската чаршия се събори Метохът на Преображенския манастир.
Във Велико Търново има и няколко ембеламтични сгради в руини. Две от тях са изградени от Колю Фичето – църквата „Св. Спас” и Стамболовият хан. Църквата е разрушена при земетресение в началото на миналия век и вече 100 години така и не се намират средства тя да бъде възстановена. През лятото вътрешността на Божия храм се превръща в змиярник, а понякога там нощуват и бездомни кучета и клошари.
В доста окаяно състояние е и друга емблема на Старо Търново. В началото на миналия век хотел „Цар Борисъ” е бил любимото място на местната бохема и офицерство. Тук се организирали танцувални балове и юнашки запои. От години обаче хотелът е пред разпадане и по скърцащите му дъски на пода танцуват единствено плъховете.От 1-2 години „Цар Борисъ” има нови собственици, които обещаха да го ремонтират и обновят изцяло. Засега обаче още не се е случило.
На територията на Видинска община има не една и две потенциално опасни сгради. Сред тях повечето са паметници на културата. Спешно трябва да бъдат укрепени 122-годишната Синагога, старата туристическа спалня, полуразрушената сграда на бившата турска поща в идеалния център на града. Сградите, строени през 30-те години на XX век, намиращи се на площада в центъра на Видин, също плачат за ремонт. От тях периодично пада мазилка, тухли или различни орнаменти, които застрашават живота на пешеходците.
Сред потенциално опасните сгради е и вторият по големина храм в България – „Св. Димитър” във Видин. Куполите му са напукани и течовете съсипват стенописите. Епархията няма средства за ремонта му.
Емблематична постройка се саморазрушава и в центъра на Русе. Сградата на първото застрахователно дружество у нас „България” от години плаче за укрепване и ремонт, но заради липсата на единодействие между собствениците състоянието й с всеки изминал ден се влошава./БЛИЦ