Петима са загинали, а 192-ма са пострадали при произшествия с водачи на електрически тротинетки от началото на годината

0
57

Петима души са загинали, а 192-ма са пострадали при 323 пътнотранспортни произшествия с участието на водачи на електрически тротинетки. Това съобщиха от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), като произшествията са за периода 1 януари-31 юли. 

От ГДНП информираха, че първото изискване към тези превозни средства е да са технически изправни. Това означава да имат работещи спирачни системи, да разполагат с изрядни светлини и електронен или механичен звънец.

В Закона за движение по пътищата е записано, че водачите на електрически тротинетки могат да ги управляват със скорост до 25 км/ч. В същото време е предвидено, че общинските съвети могат с наредба да определят участъци и с по-ниска скорост на движение.


Електрически тротинетки могат да се карат само по изградената велосипедна инфраструктура и по пътищата, където максимално разрешената скорост на движение е до 50 км/ч. Минималната възраст за управление на електрическа тротинетка е 14 години. На тази възраст децата имат право да карат само по велосипедна алея. За да може да използва и пътища и улици с максимално разрешена скорост до 50 км/ч, водачът трябва да има навършени 16 години. Водачи на електрически тротинетки до 18 години трябва да се движат с предпазни каски.

В тъмната част на денонощието те трябва да са със светлоотразителни жилетки. С електрическа тротинетка не могат да се превозват големи предмети и товари. Забранено е и да се ползва от двама души едновременно, припомниха от ГДНП.

Водачите на електрически тротинетки трябва да спазват и всички правила за движение по пътищата, добавиха още от полицията.

На територията на цялата страна от вчера до 11 август се провежда специализирана полицейска операция за контрол на скоростните режими.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук