Парламентът прие промени в данъчното законодателство

0
222

Парламентът прие на първо четене със 104 гласа „за“, 81 „против“ и 3 „въздържал се“ промени в Закона за корпоративното подоходно облагане, с които се изменят и редица данъчни закони. Сред тях са Законът за ДДС, Законът за акцизите и данъчните складове, Законът за местните данъци и такси.

От „БСП за България“ и ДПС възразиха срещу този подход и заявиха, че няма да подкрепят измененията.

Филип Попов от левицата коментира, че през един закон управляващите правят промяна в цялата приходна част на бюджета. „На тъмно, пряко и преносно, решават колко кожи да смъкнат от гърба на българските граждани“, посочи той.
Йордан Цонев /ДПС/коментира, че управляващите свеждат парламентарния дебат до това да казват от трибуната дали подкрепят или не промените. Аргументите не са важни за вас, така че няма и да ви ги дадем, заяви той. Цонев посочи само, че с измененията се увеличава данъчното бреме за земеделските производители.

Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова /ГЕРБ/ отбеляза, че в 90 процента от обема си промените транспонират шест европейски директиви. Има няколко разпоредби, които касаят намаляване на административната тежест на данъкоплатците, и няколко разпоредби, които целят да се предотвратят възможностите за избягване на данъчни плащания, посочи тя.

Румен Гечев /“БСП за България“/ възрази, че левицата не е против директивите на ЕС, но е против покрай тях да бъдат прокарвани и други текстове в седем закона, които имат сериозно влияние върху бюджетните приходи и ще повлияят върху съдбата на редица български фирми. Той посочи още, че Министерството на финансите не е представило никакви разчети за ефекта от промените.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук