Безкрай ще продължи събирането на информация от всеки град на кого се водят земята и има ли сред тях такива с неясен собственик
Глобите за офшорките, притежаващи земеделски земи, пак се отлагат, но този път за неопределено време.
И то не заради промени в закона, както се опитаха да го направят лобисти в края на миналата година, а заради липса на капацитет да се проверят всичките 1,5 милиона собственици на ниви и да се отсеят от тях неясните компании, регистрирани в ошфорни зони и извън ЕС.
Проф. Иван Станков от АБВ оттегли в пленарната зала предложението си, което изложи неочаквано три седмици преди това при приемането на изменения в Закона за опазване на земеделските земи в комисията по земеделие. Тогава той внесе тихомълком текст за отлагане с 2 г. на влизането в сила на глобите за фирми с неясен собственик, които притежават ниви.
Оттеглянето на скандалния текст стана отново съвсем без да се вдига шум и без нито една медия да отрази случилото се. Действието се развива на 4 декември 2015 г. (петък, когато народните представители очакват с нетърпение контрола, защото тогава не е необходимо присъствие и бързат да пътуват) малко след 9 часа. От друга страна, в онзи момент цялото внимание е насочено към Христо Иванов и съдебната реформа. Предстои третото четене на конституцията на следващото заседание на 8 декември.
В този момент Народното събрание започва да обсъжда изменение в Закона за земеделските земи. Цецка Цачева дава думата на проф. Станков, който бе набеден за лобист заради отлагането на глобите за офшорките с 2 г. Той оттегля предложението си. Простата логика показва, че санкциите трябва да започнат да се събират веднага. Да, да, ама не, както казваше Петко Бочаров.
Проблемът е в това, че няма общ регистър, в който да се провери колко декара и къде се водят на фирми, регистрирани в специални зони.
И затова тепърва Министерството на земеделието и храните ще изисква информация от Агенцията по вписванията във всички градове за офшорките, които притежават ниви в България. Това ще отнеме страшно много време, като се има предвид, че собствениците на земеделска земя у нас са общо 1,5 милиона.
Вярно е, че от тях има множество физически лица, както и обикновени фирми. Но проверката ще отнеме изключително много време. Още повече, че теоретично е възможно дори да има парцели, чиито собственици частично са офшорки. Те също ще трябва да бъдат санкционирани.
„Събирането на информацията направо ми изглежда мисия невъзможна и тези глоби сигурно няма никога да влязат в сила, макар да има текст в закона”, коментира източник от министерството. Процедурата все още не е стартирана, защото текстът е приет преди Нова година и все още се уточнява как точно ще се изисква информацията.
Общо заявките за подпомагане в Министерството на земеделието обхващат площ от 38 милиона декара земя. Част от нея е в ръцете на български фирми, но има и такива, които са регистрирани в специални зони.
Според закона, който трябваше да влезе в действие от октомври 2015 г., в бюджета трябваше да влязат 90 милиона лв. от глоби на офшорки до края на миналата година. А от януари тази година те се увеличават по три и трябваше да се начисляват по 90 млн. лв. на месец. Така за цялата 2016 г. щяха да се приберат 1,2 млрд. лв. за бюджета. Сумата се получава, като се умножи броят на декарите с неясен собственик по полагащата се глоба. По данни на специалисти 300 хиляди декара обработваеми ниви са в ръцете на офшорни фирми За всеки декар се дължат 100 лв., a ако до три месеца собствеността не се смени, те се увеличават на 300 лв.
Председателят на комисията по земеделието в Народното събрание Румен Христов обаче твърди,че данните са различни. „Не са 300 хиляди декара, а са по-малко – някъде около 180-200 хиляди.
Това е пренебрежимо малко на фона на около 45 милиона декара земя, които има общо в България. Става въпрос за около 0,5% от o6pa6oтваемата земя на Република България”, заявява Румен Христов, който е представител на Реформаторския блок.
Депутатът признава, че заедно с хора от министерството помолили проф. Станков от АБВ да внесе текста за отлагането на санкциите с 2 г., защото той бил безспорен авторитет в професията. Но заради силната обществена реакция срещу подобно решение се отказали от него.
Заедно с оттеглянето на текста за глобите за офшорките се оказва, че депутатите са отложили и друг, който е изискване на Европейския съюз. Кой знае защо двете норми са били заложени в един и същи член от закона – а именно в оттегления. Трудно е да се обясни защо депутатите са се опитали да гласуват анблок всички промени, а не да ги разделят, така че хем да се спази условието на Брюксел, хем да въведат глоби за фирмите с неясен собственик.
ЕС настояваше да отпадне съществуващото в момента ограничение граждани на общността да купуват български ниви само ако са живели 5 г. у нас. И заради този постулат Европейската комисия беше заплашила България с глоба. През март тя написа писмо до министерство, че законът ограничава свободното движение на капитали и дискриминира инвеститорите от други държави членки. България трябваше да отговори до края на май и да предприеме стъпки за отстраняване на спорните текстове. Понеже това не се случи, ЕК трябваше да стартира глоба от началото на тази година. Колко точно е тя, не е ясно, защото не е определена. Водят се преговори между българското министерство и Еврокомисията, за да я няма.
Според Румен Христов наказателната процедура от страна на ЕС е забавена и скоро след ваканцията Народното събрание ще прегласува текста за европейците, собственици на земи у нас, така че да не се дискриминират инвеститорите от Европа.
Именно заради това обещание на българските депутати Европейската комисия е забавила наказателната процедура срещу България.
„Нелепо е да се ограничават гражданите на ЕС да притежават ниви. Има множество инвеститори откъде ли не – от Израел, от САЩ и дори от Китай”, допълва Румен Христов.
Предисторията
Текстът за отлагане на глобите за офшорките с ниви се прокрадва тихомълком на заседанието на парламентарната комисия на 11 ноември 2015 г. Предлага го заместник-председателят проф. Иван Станков между другото. Депутатите разискват изменение в Закона за опазване на земеделските земи. Професорът взема думата, за да поиска нова точка 4 в параграф 13 от преходните и заключителните разпоредби. Без да прочете какво гласи въпросният абзац, депутатът казва: „Числото 2015 г. да се замени с 2017”.
Присъстващите депутати – и управляващи, и опозиция, подкрепят изменението единодушно. Това са 17 души от всички парламентарни групи, които после се оказва, че не са разбрали какво са гласували.
Според закона компании от офшорни зони и дружества, регистрирани извън ЕС, не може да имат земеделска земя. Това е прието през май 2014 г., но е трябвало да влезе в сила от началото на 2015 г. Отложено е веднъж за май 2015 г. и сега имаше опит да се забави за втори път за 2018 г.