Очаква се законодателството срещу двойния стандарт при храните в ЕС да се приеме до пролетта на 2019 г. (ОБЗОР)

0
5524
снимка:бгнес

Надявам се, че ще бъде взето решение до средата на 2019 г. за промяната в законодателството, свързано с двойния стандарт на храните. Това заяви европейският комисар по въпросите на правосъдието, потребителите и равнопоставеността между половете – Вера Йоурова във връзка с международен форум на високо равнище, посветен на двойния стандарт при храните в ЕС на тема „Двойни стандарти при храните в ЕС: къде сме и как да решим проблема на Европейско ниво“, който се провежда в рамките на Българското председателство на Съвета на ЕС и под патронажа на премиера Бойко Борисов.

В изказването си комисар Йоурова подчерта, че е обсъждала темата с министрите на промишлеността и земеделието от ЕС и всички си дават сметка, че този проблем съществува.

„Бих се срамувал много, ако бях на мястото на тези вериги и производители. Страшно обидно звучи. Всички, които ме познават знаят, че съм един от най-големите защитници на европейската перспектива. Не ми е минавало през ума, че е възможно такива големи авторитетни компании да си позволят да правят подобно нещо”, коментира премиерът Бойко Борисов в изказването си и подчерта, че единството на Европейския съюз трябва да означава единен стандарт.

Министърът на Българското председателство на Съвета на ЕС Лиляна Павлова коментира, че ще бъдат положени всички усилия тази законодателна инициатива да бъде бързо придвижена напред, за да може австрийското председателство да приключи работата по този пакет и да има както ясни и единни стандарти, така и високи санкции за тези, които ги нарушават.

На форума участваше и омбудсманът Мая Манолова. В изказването си тя подчерта, че най-високо би следвало да стоят правата на гражданите, а не икономическите интереси на големите корпорации.

„Изказваме съмнения, че включването на националния вкус като оправдание за производителите на предлагане на различни стандарти в утвърдени брандове е проблем. Скептична съм кой и как може да докаже съществуването на национален вкус, когато става дума за бебета. Трябва да се върви към ясна регламентация, която и след промените в законодателството, да направи невъзможно предлагането на стоки с различно качество под една и съща марка на европейските потребители“, каза още Мая Манолова.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук