Учителският събор изпълни с надежда учителските сърца, за да стане ясно, че каквото се обещава на масата, не е задължително да се случи в касата
Над 12 000 учители дойдоха с трепетно очакване за добра вест за българското образование. Като нафор за миряните, организаторите дариха днешните просветители с кесийка минерална вода и клет сандвич. Разбира се и лъскавите брошурки, обещаващи по-светло бъдеще на “най-ценната професия” в днешно време, търсеха място сред насъщния.
Тези, които имаха търпението да останат до края на събитието, пък си тръгнаха малко по-доволни от обещанията, които самата Меглена Кунева с немалко патос им поднесе. Между ненужно дългите речи, които са изкусно умение на определен сорт политици, в които много говориш, ама нищо не казваш, имаше ярко открояващ се кулминационен момент.
И благата вест дойде: 10% увеличение на учителските заплати от следващата година. Бурни аплодисменти и викове “Браво!” затресе зала “Армеец” в умерената четвърта степен по Медведев – Шпонхойер – Карник. Хем енергично, хем скептично. Доволните редици на даскали, пътували от цяла България за сметка на училищата си, бяха готови да чуят конкретната блага вест. Чуха я. Усмивки и десетки щастливи постове и снимки във фейсбук с героите на деня – Меглена Кунева и Диян Стаматов, ни обляха с надежда.
Съвсем по български обаче и тази умерена учителска радост не продължи дълго. Защото тъкмо завърнали се по родните места след събора, и вероятно вдигнали по една наздравица за има-няма средно 60-те лева кръпка на семейните бюджети от догодина, учителите бяха полети със студен пожарникарски душ още на сутринта.
Бойко Борисов каза тежката си дума пред журналисти. Ако бъдем акуратни: “От вас разбирам. Никой не е говорил с мен. Пари няма”. Точка. И така ентусиазираната Кунева лава се превърна във вулканична пепел.
А щом Бойко Борисов не знае за планове за ръст на учителските заплати, сещате се, че 60-те лева повече вероятно ще си останат във фантазиите на учителите. И в попръжните им, ако бъдем обективни. Какво, по дяволите, им казваха президентът Плевнелиев, и Кунева и заместникът й? Тези хора бяха засипани с хвалебствия за обещания, които са очевидно нереалистични.
Комичната ситуация се реализира по елин-пелиновски върху гърбините на даскалите.
След думите на Борисов всички, които присъстваха в “Арена Армеец”, със сигурност поне за миг са си задали въпроса дали не страдат от някаква лека форма на шизофрения. Има две опции: или всички лекари трябва да отидат на психиатър, или правителството.
След като на събора съсловието ясно чу Кунева да казва, че е водила разговори с министъра на финансите Владислав Горанов и той е обещал, че образованието ще стане централен приоритет за бюджета на страната в следващите две години, не могат да не кажат “може би е вярно”.
“Пари ще има и тази, и другата година”, радостно възкликна Кунева. След това каза, че всички учителски заплати ще бъдат увеличени с 10%. Как да не вярваш на реформаторската Жана д’Арк. Допълнителни ръкопляскания предизвикаха и обещанията за увеличаване на бонусите за класни ръководители на 30 лв., както и на обезщетението при пенсиониране на 10 работни заплати от 1 август, и на 10 заплати и половина от 1 януари 2017 г.
За да се подплати с факти, Кунева не пропусна да каже, че веднага след събора ще бъде подписан и колективният трудов договор. Така всички присъстващи останаха с впечатлението, че черно на бяло работата е опечена.
“Всяко чудо за три дни”, казват хората, обаче това чудо продължи само няколко часа. В оповестения по-късно колективен договор всъщност пишело, че министерството и синдикатите поемат ангажимент в обсъжданията на новия бюджет за 2017 г. да работят за 10% увеличение на основната работна заплата и 20% увеличение на допълнителното трудово възнаграждение за лекторски часове. Какво излиза – проблемът не е в нашия телевизор. Кунева просто първо го обяви, пък после щели да “работят”. Изведнъж всички рязко се пренесохме в 1982 г., с култовата фраза от филма “Куче в чекмедже” – “Тате каза, че ще ми купи колело, ама друг път”.
Обещания има, пари – не
“Никой не е обсъждал с мен увеличение с 10% на учителските заплати и не е ясно има ли в хазната пари за такова увеличение”, заяви премиерът. И все пак предположи, че “може би” има резерви в МОН за прословутото увеличение, вероятно за да не звучат чак толкова абсурдно приказките на министър, който е и вицепремиер в неговото правителство. “Ако те двамата (Кунева и финансовият министър Владислав Горанов) са говорили, значи всичко е наред”, уточни министър-председателят. Той дори сметна, че за анонсираното повишение ще са необходими над 250 млн. лв. годишно, които поне той не знае да има./ТРУД