Няма официална информация, че индийци ще купуват ЧЕЗ

0
1120

България няма официална информация, че консорциум между българска и индийска компания ще е купувачът на бизнеса на ЧЕЗ у нас. Това заяви министърът на енергетиката Теменужка Петкова.

Коментарът ѝ е по повод информацията на чешкия всекидневник Hospodarske Noviny, че консорциум между Future Energy и :неизвестната индийска компания Future Energy” е избраният купувач на дружеството. Информацията на NH е потвърдена от два високопоставени и независими един от друг източници, близки до сделката.

„Трудно ми е да кажа категорично, че това е вярно, тъй като процедурата се провежда от чешката компания CEZ. Активите са собственост на чешката държава и продажбата се извършва по реда и условията на тяхното законодателство”, каза Петкова. По думите ѝ обаче всяка една информация, която идва от чешките медии вероятно е с голяма степен на достоверност.

Тя коментира, че евентуалният купувач от българска страна Future energy, е компания, която се занимава с търговия на електрическа енергия и е един от най-големите търговци в страната. „По отношение на консорциума с индийската компания ми е трудно да говоря, тъй като няма детайли и не знам каква е системата, по която са кандидатствали двете дружества”, добави министърът.

Петкова обясни, че чешката държава ще избере определени купувачи на бизнеса в България, но това не означава, че на всяка цена те ще бъдат одобрени от българските власти. По закон трябва да бъде направена проверка от КЗК, КФН и КЕВР. „Ако тези купувачи не отговарят на изискванията и стандартите в България, то ние имаме право да изкажем своето мнение”, обясни министърът.

Теменужка Петкова коментира и актуалната тема за бъдещето на проекта АЕЦ „Белене”. Тя отново потвърди, че инвеститорски интерес към изграждането на централата има от най-голямата китайска ядрена компания CNC, но има и други инвеститорски сигнали.

Другата „голяма тема” за бъдещето на ТЕЦ-овете в България, които трябва да отговарят на по-високите еко изисквания на ЕК, Петкова обясни с очакваната дерогация, която родните централи ще поискат. „Целта ни е да не предстоят закривания на тези централи и те да получат изключение от тези правила, защото смятаме, че са налице определените в директивата изисквания за това”.

По темата за предстоящото изграждане на газовия хъб „Балкан” у нас министърът увери, че страната ни се радва на безрезервна подкрепа от Европейската комисия. В близко бъдеще щяло да започне и предпроектното проучване. „Няма как да стане без Русия, но за да стане този хъб факт, трябва да има поне три източника на природен газ”, каза още енергийният министър.

/Нова Тв

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук