За да премахнете леда ви трябва шише медицински спирт за около 1 лев, малко вода и шише с пулверизатор. В него сипвате 2/3 спирт и 1/3 вода. Скъпият препарат по-добър ли е от нашия? По-скоро не, смята механикът Евгени Даков.
Пред него пробваме и две други идеи, дошли от шофьорския фолклор, този път – за борба с изпотените стъкла. Първият вариант включва картоф. Разрязвате го през средата и натърквате стъклата с него, като след това го изчиствате с кърпа. Същата процедура може да се направи и с малко гел за бръснене. И двата варианта, оказва се, работят.
В студеното време обаче е напълно възможно разчистването да се окаже напълно ненужно, ако колата просто откаже да запали. Евгени Даков посочи, че вчера много автомобили просто са се оказали в невъзможност да работят. Затова той съветва особено притежателите на дизелови автомобили да зареждат с качествено гориво и да слагат добавки, които повишават качествата му при ниски температури.
За разлика от някои свои колеги, механикът не смята, че възприетият от поколения зимен ритуал на качване на акумулатора вкъщи е твърде приложим в наши дни. „Съвременните автомобили са с много електроника и всяко сваляне на акумулатора смущава електрониката. На много от тях акумулаторът се сменя толкова трудно, че сам човек на студа трудно ще се справи”, смята Евгени.
Най-важното според него е колата да се кара, а не само да се пали, защото запалването отнема много от капацитета на акумулатора./БЛИЦ