Президентът на Русия Владимир Путин направи изненадващ ход, като нареди да бъде изтеглена „основната част“ от руските войски в Сирия. Този ход отразява виждането му, че Москва е постигнала почти всички свои цели в раздираната от конфликт страна, пише в. „Ню Йорк таймс“.
Новината преобърна очакванията на западните правителства и обикновените сирийци, предизвиквайки трескави предположения за руските намерения. Подобно беше положението и при неочакваното решение на Москва да предприеме военна операция в Сирия преди пет месеца, която промени развоя на войната, изтъква американското издание.
Може би най-спешните въпроси са как изтеглянето ще се отрази върху изхода от конфликта и какво означава то за сирийския президент Башар Асад, чието управление беше все по-застрашено от поредица военни загуби, преди руските сили да го подкрепят.
Решението на Русия може да е знак, че тя отново изпитва увереност в стабилността на Асад, или пък е опит той да бъде притиснат да преговаря с политическите си противници, а може да е и едното, и другото, коментира „Ню Йорк таймс“.
Планираното изтегляне, което трябва да започне днес, съвпада с петата годишнина от началото на уличните протести в Сирия, които бяха смазани от правителствените сили.
Повечето сирийци тогава едва ли са си представяли, че бунтът срещу Асад ще прерасне във война с участието на групировки, използвани от регионални сили, и че „Ислямска държава“ и свързаният с Ал Кайда – Фронт Ан Нусра ще похитят въстанието, а това впоследствие ще даде повод на Русия да се намеси, пише в. „Вашингтон пост“.
Решението, което според Кремъл е било взето едностранно от Путин, представлява целенасочено послание, че подкрепата на Москва за Асад не е неограничена в момент, когато е малко вероятно той да бъде свален със сила, посочва американското издание. Този ход на Русия изненада САЩ и повдига въпроси за по-нататъшните стъпки в Сирия, отбелязва в. „Уолстрийт джърнъл“. Вашингтон заяви, че не е очаквал Москва да обяви подобно решение.
Според представители на САЩ обаче през последните месеци е имало знаци, че Русия не планира да остане за дълго в базите, които използва в Сирия, посочва американското издание. Този ход явно е бил замислен да съвпадне с началото на сирийските мирни преговори в Женева. Той ще бъде разглеждан като знак, че Русия смята, че е направила достатъчно, за да предпази режима на Асад от рухване, пише британският в. „Гардиън“. Западни дипломатически източници изразиха едновременно скептицизъм и учудване от изненадващото решение на Путин.
„Ще трябва да почакаме и да видим за какво става въпрос. Това е Путин. Той е обявявал подобни отстъпки в миналото и нищо не се е материализирало“, каза цитиран от изданието дипломат на преговорите в Женева. Русия обаче ще запази военно присъствие в Сирия, а засега не е обявен краен срок за пълно изтегляне, изтъква „Гардиън“.
Като се има предвид, че подкрепяните от Москва сепаратисти в Украйна предприеха едно от най-големите си настъпления през февруари 2015 г. – малко след като Путин се присъедини към други световни лидери в преговори за прекратяване на огъня, без съмнение ще има скептицизъм дали обявеното решение за край на мисията в Сирия може да бъде приемано сериозно. Все пак Русия очевидно постигна главната си цел – да си осигури водещо място при решаване на съдбата на Сирия, коментира вестникът.