До края на годината трябва да бъде приет европейски регламент за нов финансов инструмент, от който ще могат да се възползват работещите хора в Европейския съюз – общоевропейската лична пенсия. Вноски в нея ще могат да се правят и в друга държава, а доставчиците ще се избират на транснационално ниво.
„Това е нещо като допълнителна форма за дългосрочна инвестиция”, обясни в студиото на „Лице в лице” ректорът на Висшето училище по застраховане и финанси доц. Д-р Григорий Вазов.
Общоевропейската лична пенсия ще може да се предлага от банки, пенсионни фондове, застрахователни дружества. Тя ще се управлява от общоевропейските разпореди, националните законодателства и регламентите, с които се регулира предлагащата институция.
Вазов призна, че това не е много по-различен продукт от т.нар трети стълб, като подчерта, че не може да се говори, че единият вариант е по-сигурен от другия. „Не виждам нищо обезпокоително в сегашното контролиране при сегашните възможности, във всички фондове на българския пазар нещата стоят много спокойно, управлява се добре ресурсът, мениджмънтът е на много високо равнище”, категоричен беше той.
Според него ниските пенсии у нас са резултат от политически решения, заложени преди 3 десетилетия, а освен това „не може да си внасял по 2 лв. на месец и да получаваш по 200 лв. допълнителна пенсия”.