Николай Нанков: Чакаме 500 млн. лева от китайски инвеститори за тунела под Шипка

0
6073

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков отговаря на въпросите  за предстоящите чуждестранни инвестиции в инфраструктурата на страната, темата за безопасността на пътя и проблемът с кражбите на пътни знаци и информационни табели.

Министър Нанков, шефът на АПИ инж. Дончо Атанасов коментира, че срокът за строежа на пътя между Русе и Велико Търново ще се удължи с още три години, ако съдът се произнесе негативно относно избрания маршрут.

– Да, точно така. Все пак аз съм оптимист, гледайки характера на жалбите, но все пак няма да се намесваме в работата на българския съд. Тази жалба беше защо магистралата минава далеч от селото, за Поликраище говоря, че минава на километър и 200 – 300 м; другата от Хотница – защо минава близо – на около 800 м. Както се казва, не можем да прекараме магистрали през Луната, за да не пречим или пък да задоволим всички потребности. Магистралите обикновено са над общински и над местни като приоритети, според задоволяване на транспортни потребности и транспортни коридори по отношение на паневропейските такива. Реализираме регионални транспортни потребности над национални. Факт е, че процедурата по българското законодателство дава право да се обжалва, но там рядко откриваме екологични аргументи. По-скоро намираме икономически аргументи, които смело твърдя, не в конкретния случай, а по принцип. Принципът е такъв в България в последните години, че конкретни проекти се саботират по определени понякога икономически подбуди с процедурата, която дава екологично доказателство, обжалването на оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС). Знаем, колеги от Народното събрание миналата година приеха промени в Закона за опазване на околната среда (ЗООС), процедурата за обжалване е едноинстанционна за националните обекти, какъвто в случая е магистрала Велико Търново – Русе, което ни дава основание в наша полза да съкратим между 6 месеца и година съдебните процедури, но ако бъде отменен ОВОС в тази му част – между 2 и 3 години ще отнеме нова процедура.

 Можете ли да удовлетворите всички желания?

– Много труден баланс. Тежката функция на една власт, на едно правителство, на един министър е да намери баланса между отделните видове интереси. Това е най-тежката парадигма на 21-ви век, философска дори, не само управленска – да намерим баланса между трите вида развитие, което е част от устойчивото развитие – социалното, екологичното и икономическото. Балансът винаги е крехък и много труден, но ние във всичките си проекти се опитваме да намерим точно този баланс. Никога не сме приоритетизирали сляпо един интерес за сметка на друг. Трябва да се търси балансът между археология, разбирате какво е историческо наследство; между екология – опазване на околната среда и интереса на всички зелени организации, които, да кажем, че представляват този тип интерес, и скоростното, бързо и качествено изграждане на инфраструктурни обекти, към която призма пречупваме икономическия и социалния интерес. Тъй като това са обекти, които се желаят не само от местната общност, но и от много сектори на икономиката, включително транспортен бранш, а и не само – туристически и т.н.

 Кои са чуждите инвеститори, които искат да строят тунели у нас, освен китайските?

– Имаме и арабски, и канадски преди няколко месеца, имаме колеги, които проявяват интерес, и от Саудитска Арабия, и от Катар – конкретен интерес, конкретна среща имахме, премиерът Борисов беше домакин, аз също посетих Катар в края на м.г., но към момента най-сериозен интерес имаме от китайски компании. Вчера имахме среща с конгломерата „Ситик“, знаете, с държавно участие на капитала е тази инвестиционна компания. Интересът е изключително сериозен. За първи път чуждестранни инвеститори – което е гаранция за по-сериозен интерес, минаха през цялото трасе – от Русе, през Велико Търново, до Казанлък, през Шипка. Три дни са отделили колегите, за да разглеждат трасето. Съвсем конкретни вече и сериозни предложения ще бъдат обсъдени на най-високо държавно ниво. Там трябва да бъде уточнена и формата на бъдещата компания, формата на бъдещия меморандум, който ще бъде сключен с тях. Аз вече съм оптимист, от последните 6 – 7 години виждаме за първи път реални стъпки от китайска страна. От нас – винаги сме отворени, стига да е защитен по възможно най-добър начин общественият интерес. Говорихме за държавни гаранции, което винаги ни е спирало и което са отстоявали международните инвеститори в България, но в момента намираме баланс и аз съм убеден, че в близко бъдеще ще имаме конкретни и реални резултати, като стартираме може би тунела под Шипка. Колегите от китайска страна споменаха вчера (б.р. – интервюто е взето на 16.5.), че за тях е малка инвестиция, а за нас доста голяма – около 500 млн. лв. Смятам да стартираме с нещо по-малко, за да докажем поемането на взаимните си ангажименти и тяхното изпълнение. Хубавото, което споменахме вчера, е, че ще се разчита изцяло на българския бизнес и на български строители. Затова специално на обхода на Габрово, който в момента се изгражда, са отделили половин ден да разгледат организацията на строителния процес и са останали впечатлени от качеството, от това, което са видели на място.

Tабели за над 3 млн. лева се крадат годишно от шосетата у нас. Само по републиканските загубите са за поне 1,5 млн. лева, сочат данни от Агенция „Пътна инфраструктура“. На дневен ред ли е да се въведат пътни знаци от пластмаса?

– Имаме нормативи, на които трябва да отговаря изработката на пътните знаци. Тази идея към момента не е на дневен ред. Крадат се не само мантинели, но и знаци. Знаем какви са причините за липсата им, за съжаление с оглед и на недостатъчния финансов ресурс за задоволяване на пътната сигнализация – това е още един бич срещу нашите усилия за по-добра пътна безопасност. Тази идея към момента не стои на дневен ред, по-скоро полагаме големи усилия за по-бързо въвеждане на тол системата, за да имаме повече приходи не само за изграждане на нови отсечки и рехабилатация в асфалтовата част, т.е. на пътищата, а и за повишаване на пътната безопасност и цялата сигнализация. Колегите правиха одит на липсващите пътни знаци, подобно на пешеходните пътеки. За знаците ще дадем скоро информация – липсващи или неправилно поставени. Понякога се поставят и менят при определена ситуация. Ситуацията за пътните знаци е динамична и тяхното поставяне трябва да съответства на пътните условия. Нашата цел е повече ресурс за пътна безопасност. Европейският съюз на база на многогодишната финансова рамка и по линия на кохезионната политика след 2020 г. е на път, дай боже, да стане, да обособим нарочен инструмент за пътна безопасност. Ние сме подали в националния координиращ орган – Министерството на вътрешните работи, нашите заявки, които са огромни като ресурс.

Искате 3 млрд. лева?

– Да. Това са средства само за мантинели, маркировка и сигнализация, за да имаме обезопасени на 100% български пътища. Тези съоръжения, както и пътната настилка се маркират с течение на времето – колкото са по-качествени, по-скъпи, толкова са по-устойчиви и дългосрочни във времето, както и пътните ремонти. Целта е с повечето приходи от тол такси да спрем с кърпежите и ремонтите и с поставянето на не дотам качествена настилка, т.е. ще завишим изискванията към доставчици, ще завишим и контрола от страна на държавните органи, ще правим по-качествени ремонти, ще обезопасяваме пътищата. Не че към момента не полагаме достатъчно усилия, дори напротив. Правим пътни одити на всички новостроящи се и новорехабилитиращи се участъци, но за съжаление пътищата, строени преди 40 – 50 години, не отговарят на съвременните стандарти.

Като говорим за пътна безопасност – готов ли е вече одитът на пешеходните пътеки на общините?

– Привеждаме вече републиканските пешеходни пътеки в съответствие. За тях споменах – малко над 3 млн. и 200 хил. лв. Март, когато приключи проверката, организирана от главния прокурор, адмирации за това, което се направи. Ще мислим какво да направим с общинските, тъй като голяма част от изградената инфраструктура, пешеходните пътеки не са незаконни. Грубо казано, не отговарят на едно от десет изисквания за пешеходни пътеки. Когато говорим за фоново оцветяване, т.е. сложен червен цвят, а не само допустимия по настоящем бял – по пешеходни пътеки, аз лично смятам, че това не е огромно нарушение. При положение че на зебрата е допустимо фоново оцветяване с червен цвят. Това ще обсъдим с колегите от МВР, Сдружението на общините, разбира се, с главния прокурор като инициатор на тази проверка. За нормативна промяна в случая сме подготвили съответни текстове. Беше реагирано адекватно и навременно, тъй като контролът на движението по пътищата трябва да бъде повишен за водачите, пешеходците, а държавата трябва да дава отговори с необходимите конкретни действия предвид цялата структура на нормативно изискуемите характеристики. Колкото и пешеходни пътеки да има, трудно бихме могли да задължим недобросъвестните шофьори да спазват определените ограничения. Има пешеходна пътека по всички нормативни изисквания – изградена, маркирана, обозначена със съответно ограничение на скоростта, държавата, аз, вие, съвестният водач натиска педала, а несъвестният е нарушителят. Няма да изброявам подобни случаи – имаме ги и м.г., и т.г. Не винаги контролът от административната страна на държавата трябва да ни бие основната спирачка. Първо трябва да имаме контрол, възпитание, култура – и като пешеходци, и като водачи. Оттам нататък да разчитаме на всички други контролни институции и органи. По-добър контрол и по-добра толерантност от страна на водачите.

В момента се води дискусия за бъдещите закони, които произлизат от Закона за движение по пътищата. Все още ли искате да се вдигне глобата за износени гуми?

– Колегите ходят на обществените обсъждания, доста рестриктивни са текстовете. Може да се обърнат срещу обратната логика – че някои от текстовете защитават корпоративни интереси. Подобни разсъждения се появиха специално за веригите. Но говорим за качествени гуми, без да ги квалифицирам като зимни-летни. Лекият, тежкотоварният автомобил трябва да бъде оборудван с такива гуми, които да съответстват на климатичните условия. Знаете през зимата – катастрофа на „Хемус“, катастрофа на „Тракия“, блокираме цялата страна за 4 – 5 часа. И не само катастрофа, а и закъсали такива. Много е трудно да бъде намерен баланс. Интересът на конкретния превозвач, ползвател на лек автомобил с необорудвани гуми не е в интерес на цялото общество. В интерес на обществото е да се осигурява нормална проходимост и при летни, и при зимни условия. Да се намери трудният баланс – затова се правят такива обществени обсъждания, а не защото са задължителни по закон.

 

Венцислав Генков/монитор

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук