Предварителният план е изпълнен. Това заяви в интервю за Нова телевизия служебният здравен министър Илко Семерджиев.
Той е доволен от премахването на пръстовите отпечатъци. „Този експеримент най-накрая завърши“, подчерта министърът. Той обясни, че премахването на пръстовите отпечатъци е позволило да се възстанови договорното начало, възстановена е връзката между лекари, зъболекари и е подписан рамковият договор.
Илко Семерджиев посочи, че договарянето означава балансиране и ясен механизъм за работа. Тогава и пациентите ще са удовлетворени, тъй като има намаляване на листата на чакащите и намаляване на лимитите, обобщи той.
Здравният министър обяви, че тази година бюджетът на болниците е 1 млрд. и 613 млн. лева. Миналата година са имали по-малък бюджет. По мнението на Семерджиев разпределението на бюджета ще е достатъчно добро. Той посочи, че изпълнението на новите договори за 2017 г. все още не е започнало.
Запитан ако му дадат чаша с вода от Хасково би ли я изпил, Илко Семерджиев отговори с „Не“. Той подчерта, че са взети всички мерки и забраната за пиене и готвене с водата в Хасково ще остане, докато изчезне всяко съмнение за замърсяване. Семерджиев увери, че не правят компромиси със здравето на хората.
Илко Семерджиев призна, че приема като комплимент определението на Бойко Борисов, че се е разпищолил.
Здравният министър коментира също, че са направили 6-годишен анализ на финансовото състояние на лечебните заведения. Когато има рационални действия, има и резултати, убеден е той.
Семерджиев коментира и обвиненията на прокуратурата, че е заплашвал директорката на Изпълнителната агенция по лекарствата да назначи за свой заместник посочен от него човек. Той подчерта, историята със заплахите за уволнение не е вярна. Илко Семерджиев увери, че не използва подобни методи, когато иска да направи промяна. Той призна, че не се притеснява от прокуратурата, нито че го грози затвор заради невярна информация. Подчерта още, че ако трябва да се жертва, за да си свърши добре работата, би го направил.
Здравният министър за пореден път изтъкна, че пръстовият отпечатък нямал никаква положителна стойност. По мнението му електронната идентификация е тази, която има смисъл и допринася положителни нюанси в здравеопазването. Вече имало финансиране по проект, който е стартирал на 1 март. Пътната карта предвижда от 1 март 2017 г. до 1 декември 2018 г. да се работи по проекта и от 1 декември 2018 г. да има електронна идентификация – електронно здравно досие, електронна рецепта, електронен обмен на данни, създаване на електронен здравен портал и така нататък./нюз