НА ЖИВО В ДЕЙЛИ ПРЕС! Прокуратурата с шокиращи разкрития за 5000-те страници обвинения за КТБ! Наблюдаващият обвинител: 1,5 милиарда са раздадени в пликчета и чувалчета! Има кредити за десетки милиони, за които няма нито един документ! (ОБНОВЕНА)

0
16263

Прокуратурата изнася шокиращи данни за обвиненията срещу 18-те за аферата КТБ начело с Цветан Василев, които са описани на 5000 страници след разпита на над 400 свидетели и 90-те експертизи, направени от 27 вещи лица, съобщи репортер на „Дейли Прес“.

След като ми бе предоставен достъп до материалите съм предоставила на медиите общ поглед върху Модела КТБ. Постарах се да бъде не в сух, а на достъпен за обществото език, каза говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова в началото на брифинга. Иван Гешев, наблюдаващ прокурор по делото КТБ, заяви, че днес няма да обсъжда дали обвиняемите лица са виновни или не, тъй като това ще реши българският съд.

„Ще говоря по акценти върху казуса, които са безспорно установени. Прокуратурата разполага с най-големия обем информация за случая, с която не разполага никой държавна структура“, допълни Гешев, предаде репортера ни Тодор Стефанов който в момента е в Съдебната палаат в София.Изплащане на депозитите от КТБ„Не е пресилено да се посочи това дело като уникално, ако се сравнява с други дела, то е като операция от апендисит и присаждане на глава. Задачата, която стоеше пред екипа по това дело, беше със сложност като това с дизелов двигател да се кацне на Луната. В момента ние сме кацнали, посочи Гешев. Делото е уникално по много причини. За първи път по това дело има експертиза на вътрешен одит на една банка. За първи път има експертиза на главна каса на банка за период от 3 години. За първи път е извършена експертиза от световна одитна фирма на почти цялостната дейност по кредитирането на тази банка. За първи път има щета, съизмерима с процент от БВП на страната“, обясни Гешев.

„Твърди се, че се разследва касовата липса от 205 милиона. Но освен тях са и 2,5 милиарда лева, които са присвоени чрез банкови кредити от организирана престъпна група и виновни лица от БНБ, които са извършвали закрила“, посочи наблюдаващият прокурор.Резултат с изображение за cwetan Wasilew

Той подчерта, че материалите по делото са измерими с една читалищна или училищна библиотека.

„Имаше залагания, че няма как с нашите закони делото да стигне до съд и ние доказахме, че скептиците не са прави“, каза той.

„Случаят КТБ представлява най-голямата измама с корупционен привкус от новата българска история, обобщи прокурорът. Едва ли тази афера може да се съизмерява с друга в световната история. С тези пари можеше да се достроят всички магистрали и да се превъоръжи армията“, каза обвинителят пред журналистите.

Той се зае да развенчава митове и лъжи, които се тиражират в публичното пространство около аферата. 2111417749.jpg

„Първата тиражирана лъжа в пространството е, че КТБ е една здрава и системна банка. Но тя в последните години дори не е банка. Тя може да се окачестви като инвестиционна схема, като пирамида, като финансова къща и личен портфейл на мажоритарния собственик. Международната одиторска експертиза казва, че са прегледани 163 кредита – от тях е установено, че повечето са предоставени на дружества, които не генерират приходи от дейност. Даже става дума за новоучредени дружества 6 месеца преди кредита. Според експертите, малките размери от парични потоци означават, че банката е разчитала на парични потоци извън получателите на кредитите. При проверката на кредитните досиета е установено, че липсват документи при 68 на сто от кредитите. Документи, удостоверяващи как ще се връщат кредитите не са налични при 89 на сто от кредитите. При 8 случая общо за 116 млн лева липсват каквито и да било документи, няма договор за кредит и  нищо друго. Кредитите са одобрявани за 1,7 дни. В 70 от случаите са одобрявани за нула дни. Всеки, който е ползвал кредити, нека си отговори как за 1,7 дни или за 0 дни се отпускат милиони евро. И как е възможно в рамките на часове да се обезпечи процедурата по кредитирането“, обясни още Гешев.

Ето какво изложи още той:

„Въпреки че са отпускани големи средства, усвоените средства се насочват към малка група дружества. 62 на сто от кредитите частично са за изплащане на главница на кредити на други фирми.

Следващата лъжа е, че тази банка има ликвиден, но не и капиталов проблем. Според експертизата още 2011 година капиталът е изяден и е липсвал. Още 2011 година на тази банка е трябвало да се отнеме лицензът, ако БНБ си бяха вършили работите.

Активите на тази банка по оценка на одиторско предприятие, което е в топ 4, е малко над 1,3 милиарда от 6-7 милиарда привлечени средства. В активите влизат кошчета за боклук, химикалки и картини, и каквото се сетите. Между 1 и 1,5 милиарда са раздадени в пликчета и чувалчета. 

В КТБ бяха извършени претърсвания в кухи дружества. Прокуратурата не носи отговорност, че г-н Цветан Василев е преценил, че в една сграда на „Цар Борис Трети“ 159 трябва да има кухи дружества. 

 Тази банка така или иначе щеше да рухне през 2016 г. като всяка пирамида и няма да ви обяснявам какви щяха да са последиците за държавата. Единствената служба, която си свърши качествено работата към онзи момент, това е прокуратурата. 

Следваща легенда е, че липсват кредитни досиета. Те не липсват, а не са създавани. Искат се кредит 20-30 милиона и се създават досиета, но през това време се искат още 30 милиона. И не се успява да се окомплектоват документите за кредитиране.

Не е вярно, че г-н Василев се намира на тимбилдинг в Сърбия и иска много да дойде и няма как. Той може да даде съгласие пред сръбски съд и може да се яви пред българското правосъдие. За мен той не се притеснява от българското, а от европейското правосъдие, тъй като е бил в Австрия, но се е преместил в Сърбия след това.

Друга лъжа е, че държавата е спасила друга банка, а не е спасила КТБ. Държавата не спасява финансови пирамиди. 

Аз лично се надявам като гражданин, в хода на процеса, да се сложи началото на края на тези политико-икономически и финансови зависимости. Благодаря на колегите, с които работих. Благодарение на тях и картбланша на главния прокурор за сформиране на екипа, се стигна до тук. И на г-н Борисов, който отпусна средствата за международната експертиза. 

В хода на разследването не сме установили неща, свързани с г-н Пеевски и затова не е споменат“, посочи Гешев.

На въпрос колко дружества, свързани с Пеевски, са кредитирани от КТБ и дали всички кредити са перфектни Гешев отговори, че, ако Пеевски някъде фигурира, това ще се разследва в рамките на 24-те производства. Ние не сме констатирали данни, че той е кредитиран от КТБ, посочи прокурорът.

Бареков е най-яркият пример и затова е посочен за онагледяване в изложението. „Не делим хората на актьори, журналисти, спортисти….а на хора, които имат нещо да кажат в процеса на разследване. Над 400 човека ще се явят по време на съдебния процес.

Има други такива като Бареков. Няма да посоча имена за чувалчета и пликчета. Има 24 производства – СГП ги наблюдава. На мен ми е достатъчно това дело“, отговори Гешов на въпрос на журналисти защо само Николай Бареков е посочен в материалите от разследването.

„Достатъчно хора се страхуват и се крият в други държави. Аз съм си избрал професията съзнателно. Всяка професия има риск, и вашата има риск. Екипът съзнава своя дълг пред обществото, отговори обвинителят на въпрос дали не се бои за живота си. 

Не се съмнявам в българския съд, надявам се, както ние си свършихме работата в този непознат за историята, така по същия начин…..година и седем месеца делото е било в прокуратурата, вярвам, че съдът ще установи истината, каквато прецени съдът, че е,“ каза още той.

Двама подуправители – Симеонов и Гунев отиват на съд, че са осъществили банкова защита върху тази банка, не са отнели лиценза на КТБ още през 2011 година. За гуверньора на БНБ Иван Искров – той наказателна отговорност не може да носи. Прекият отговорник за надзора върху банките е съответният подуправител. Това е въведено след банковия срив през 1999 година и е преценено, че един конкретен човек трябва да носи отговорността по надзора. Иван Искров е разпитан. Две лица не са си свършили работата и според мен това е не само, че са били нехайни. 

Не е изкуствено рухването на КТБ през 2014 г., просто рухна по-рано, а не през 2016 г., коментира обвинителят на въпрос дали изкуствено е срутена банката. 

На въпрос на „Дейли Прес“ дали политици ще бъдат разпитвани по делото, Гешов отговори, че ще има и такива хора. 

„Не казвам, че Цветан Василев е осъществил цялата схема, затова 18 души са привлечени като обвиняеми. Имало е директор на извънбанковия му бизнес, касиер на извънбанковия бизнес, не са имали ясното съзнание, че това има общо с банката,“ посочи още наблюдаващият прокурор.

„Това дело няма да свърши и да има присъда, ако почива на свидетелски показания. Това дело ще се реши от експертиза и документи. Свидетелите са бонус към обстоятелствата. Този тип дела се решава с експертизи“, коментира още Гешов.

Прокуратурата е започнала да работи, когато е получила данни. Тя не следи всички статии и кой какво е казал. Ние работим по сигнал от съответните органи. 

„Ако не беше рухнала банката, вероятността да се стигне до тези данни, не е голяма, тъй като щяха да бъдат унищожавани данните. Ние сме работили преди това, тази пирамида рухна през 2014 г., има сигнал от Протестна мрежа и проверката е почнала. Г-н Бареков има досъдебно производство, което е отделно от това. 

На въпрос какъв е разумният и адекватен срок, в който съдът може да реши делото, прокурорът посочи, че няма да поставя срокове на съда. Очаквам бързина“, каза още той.

Има 24 досъдебни производства, те се наблюдават от СГП, повтори той.

„За първи път в правната история на българското правосъдие някоя страна не отговаря по искане за екстрадиция, прокуратурата не е уведомена за нищо. Официално прокуратурата не е уведомена. Предположения няма да правим“, отговориха Арнаудова и Гешов.

„Според свидетелски показания Цветан Василев е искал да си купи банка в Сърбия. Според компетентните власти, той е посъветван първо да инвестира и си е купил завода в Парачин. След това е имало определени инвестиции в определени офшорни сметки с определени посредници за различни неща“, коментира Гешов. 2111417750.jpg

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук