Държавата забрави българските пациенти на хемодиализа. За една процедура на пациент у нас се плащат 144 лв., в които трябва да се включат транспорт, съдов достъп, имунизации, скъпоструващи медикаменти и заплати на персонала, който извършва хемодиализата, съобщава „Дарик“.
Средствата са крайно недостатъчни и за да компенсират недостига, българските лекари купуват най-евтините материали и купуват недостатъчно лекарства, които не покриват нуждите на болните. Това е и една от основните причини за високата смъртност сред пациентите на хемодиализа у нас, коментира в интервю за Дарик един от най-добрите нефролози в България д-р Николай Тодоров.
Според медика, който работи в Отделението по хемодиализа в столичната болница „Св. Анна“, родната хемодиализа е на нивото от 80-е години на миналия век.
„В България болните са около 3000. За съжаление остава висока смъртността на болните на хемодиализа, тъй като хемодиализата не би могла да се развива да се и да върви добре при този начин на финансиране. Финансирането от години си стои на една и съща сума – 144 лева на пациент на хемодиализа“, обясни д-р Тодоров.
По думите му в тази сума влизат транспорт, съдов достъп, имунизации, скъпоструващи медикаменти, заплатите на персонала за самата процедура: „Това е невъзможно. Примерът, който винаги давам – в България цената на хемодиализа е 70 евро. В Македония, Сърбия е 110 евро, в Румъния – около 115 евро, в Гърция – 200 евро, в Турция – 300 евро. Машините са едни и същи, материалите, които се ползват, са едни и същи. Не може за 70 евро да влиза всички, особено в нашето отделение, тъй като ние обслужваме окръга. Има болни, които пътуват 200 километра за хемодиализа и после още 200 обратно да се върнат – през ден. Този транспорт влиза в тези 144 лева. Ние сме в дълг спрямо болните“.
Д-р Николай Тодоров обясни, че икономията се прави, като се купуват най-евтините материали: „Заплатите са недостатъчни, затова не идват млади лекари, въобще не идват сестри. Специализанти идват, но си отиват. Ние сме лекари, които сме пред пенсиониране. Аз самият съм пенсионер и работя и знам, че никога няма да се пенсионирам, докато не умра“, категоричен бе медикът.
По думите му поради всички тези фактори не могат да правят ефективна хемодиализа и това е причината за високата смъртност. „Нашата хемодиализа в България, колкото и да е модерна, тя стои на нивото на 80-е години на миналия век“, каза още един от най-добрите нефролози в България д-р Николай Тодоров.
pik.bg