Първи случай на пациент, ухапан от кърлеж, е регистриран в Пловдив, съобщи „Марица”, като се позова на информация от Регионална здравна инспекция. Пациентът навреме е потърсил лекарска помощ, така че не се е стигнало до усложнения като лаймска болест или марсилска треска.
Традиционно с настъпването на пролетта из градините и парковете има бум на кръвосмучещите насекоми. Тази година с ранното затопляне кърлежите вече са активни. Затова редовно оглеждайте себе си и децата след разходка на открито и не подценявайте опасността. Особено внимание трябва да се обръща на „предпочитаните“ от кърлежите места – окосмената част на главата (особено при деца), корема, подмишниците, слабините, гънките зад коляното, съветват медиците.
Симптомите на ухапване от кърлеж са подобни на тези при грипно заболяване – появява се висока температура, втрисане, болки в главата и мускулите, чувство на отпадналост. При децата пък се забелязват гадене и повръщане.
Следете и за промени по кожата. Дори кърлежът да е паднал или неволно отстранен, мястото на ухапването ще е зачервено и по характерния му вид началото на инфекцията ще бъде установена със сигурност.
Когато кърлежът бъде отстранен, продължете да следите състоянието си, тъй като съществува опасност да сте развили инфекция. До месец след това се преглеждайте редовно при инфекционист, докато той не потвърди, че всичко е наред и няма никакви поводи за тревога.