Космическият телескоп „Кеплер” не спира да допълва колекцията си от екзопланети. Това са небесни тела извън Слънчевата система, орбитиращи около звезди, подобни на нашето Слънце.
Една от близначките на Земята е наречена KEPLER 186f. Тя се намира в съзвездието Лебед и обикаля около свое Слънце. Върху нея не е прекалено студено или прекалено горещо, затова учените от НАСА твърдят, че е в т. нар. „обитаема зона” – оптималното разстояние между едно небесно тяло и звезда, върху което може да има течна вода.
Д-р Елиза Куинтана от изследователския екип на „Кеплер” твърди, че планетата 186f обикаля около Слънцето си за 130 дни. Вероятно повърхността й е скалиста, има условия за съществуването на вода и живи организми.
Кеплер 186f се намира на около 500 светлинни години от Земята. Тоест, представете си думата „далече“ на 15-та степен. Светлинна година е разстоянието, което светлината изминава във вакуум за 1 година, а тя се движи с около 300 хиляди километра в секунда. Затова мечтите да стъпим на новоткритата Земя се отлагат за далечното бъдеще.
Според Томас Баркли от института БАЕР в Калифорния, „Новата Земя” има огромни прилики с нашата. Все още не е ясна нейната маса и плътност, но учените са обнадеждени, че скоро ще научат повече.