Най-младият учител в България е на 20 години

0
84

2331 училища ще посрещнат учениците си утре. 58 000 деца ще бъдат в първи клас тази година. Общо учениците в страната от първи до 12 клас са над 720 000. В детските градини и училищата работят над 92 000 учители и специалисти. През последните 3 години към образователната система у нас са се присъединили близо 10 хиляди млади педагози, а по размер на учителските заплати – вече изпреварваме страни като Полша и Латвия.

Най-младият учител в страната е едва на 20 години и официално ще влезе в клас в русенското училище „Леонардо да Винчи“.

Тя трудно се различава от дванайсетоксласниците, защото е само три години по-голяма от тях, но Еси Феимова вече е сбъднала мечтата си – да преподава любимият английски в училището, в което самата тя е завършила. От утре заедно с учениците ще извървят малките стъпки по пътя на знанието, като обещава да бъде много взискателна.

„Има една много тънка граница, която не бива да се прескача – да мога да запазя респекта на децата, защото за мен е много важно, когато вляза в класната стая да изляза от нея, знаейки, че съм дала поне 1% ново знание за децата.

– Ако заслужават, да, ще пиша двойки“, казва пред БНТ Еси.

По-високите заплати в сферата на образованието също са стимул за привличането на кадри, признава директорът на училището Галя Александрова.

„Всеки млад човек, който постъпва на работа, първото, което пита е за заплащането и то трябва да е адекватно на труда, който ще полага. Това, което стряска младите хора, е прекият досег с учениците. Децата са си такива, каквито са и ти трябва да се пречупиш през тяхната призма, за да могат да приемат твоя предмет“, отбеляза Галя Александрова, директор на училище „Леонардо да Винчи“.

„Със сигурност заплащането е плюс, но за мен лично не е основната причина да развивам тази кариера. Нашето училище пряко работи с „Еразъм“ и имаме често пътувания по проекти из целия свят, което за мен е възможност в по-неофициална среда сред учениците да видя дали мислят достатъчно критично, дали работата, която вършим в училище реално действа в истинския свят“, подчерта Еси Феимова – учител.

За привличането на млади педагози училището разчита на Русенския университет. Въпреки това, има недостиг на преподаватели по химия, физика и биология. Затова често тези предмети се поемат от пенсионирани учители.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук