Политиците се хвалят, че са вдигнали пенсиите с 20%, но храните поскъпнаха с 40%,, така реалните доходи падат, заяви доц. Огнян Боюклиев
„Инфлацията при храните е към 35-40%. Но ние изследваме инфлацията при цената на производството и т.нар. интегрирана инфлация. Газът е 80% от себестойността на азотния тор. В момента консумираме сирене и кашкавал, за които млякото е произведено преди 3 месеца. Говорим за истинско сирене. Тогава е произведено млякото – при тогавашните цени“.
Това заяви доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН в студиото на „България сутрин“ в Bulgaria ON AIR.
За съжаление, така тяхната прогноза се сбъдва – 2 пъти поскъпване на цената на производството на тези продукти.
„При млякото също е интересно, цената на килограм концентриран фураж и литър мляко, това съотношение в цените повлия. Ако към днешна дата започна да произвеждам кашкавал, ще купя мляко за най-малко за 10-15 лв., отделно са другите разходи. Цената на истинския кашкавал е около 30 лв. при онези цени на млякото. След 2-3 месеца отново ще поскъпнат“, допълни доц. Боюклиев.
Според него
инфлацията се бори с производство.
„Политиците се хвалят, че са вдигнали пенсиите с 20%. Да, но храните поскъпнаха с 40%. Реалните доходи падат“, подчерта експертът.
Гостът добави, че цената на захарта също продължава да расте.
„Тя е борсова стока и не зависи толкова от другите фактори. Ще има поскъпване, защото предлагането е по-малко. То ще бъде в рамките на стотинки и ще бъде постепенно. Няма да е както ще е при месните и млечните продукти. При олиото имаше успокояване, защото внесохме слънчоглед от Украйна. А качественият български домат е скъп, той изисква грижи, капризен е“, обясни доц. Огнян Боюклиев.
По думите ние сме голям вносител на сухо мляко, млечен концентрат и на млечни сурогати: „Млеката преди 30 години бяха в опаковка от 500 гр., сега има по 350, и по-малко.“
Попитан колко точно войната е оскъпила живота ни, той отговори:
„Производството на храните е поскъпнало 2 пъти.
Местните производители могат да облекчат нарастването на цените. Това е пътят. 2014 година Русия наложи ембарго на стоки от страните на ЕС. Поляците бяха огромен износител на ябълки и това производство беше пред тотална криза. И къде дойдоха тези ябълки? В България. Ние имаме прекрасни производители на ябълки. Трябва да имаме министър, който да тропне на масата и да каже, че така не може.“
А потреблението ни се свива, но не като количество, а като качество.
„Делът на разходите за храна нараства, но идва отоплителният сезон и разходите за енергия ще нараснат. Нужни са субсидии, бих субсидирал газта за производителите на торове. Няма как и цената на брашното да не е нагоре. Октомври, ноември, декември ще влезе новата реколта от зърно – поне 20-30% ще има ръст на цената на хляба. Някои производители си правят изчисление, че ще стигне 3-3,50 лв., но говорим за хубавия бял хляб“, категоричен е доц. Боюклиев.