Всички сме виждали онези висулки по гривни и герданчета – малки сини очички, за които от малки знаем, че носят късмет и предпазват от лоши помисли. Но знаем ли откъде всъщност идва това поверие и какво символизира този амулет?
Окото на Назар – така всъщност се наричат сините мъниста, които са изработени като очи. Този амулет може да се счита за нещо обичайно в азиатските страни като Турция, Сирия, Египет, Армения, Иран, Афганистан, Гърция, Кипър и Азербайджан.
Окото се носи от поколения Традицията се прехвърля от поколение на поколение без да губи нишката. Честа практика е амулетът да се разменя като подарък. Закача се по коли, бебешки колички, дрехи, офиси и домове. Целта е хората да се пазят от уроки.
Смята се, че стъкленото око вижда цялата лошотия и е в състояние да я прогони от вас и дома ви.
Отдавна се е смятало, че синеоките хора могат да урочасват и всички са бягали от тях. Само амулет с форма на око отблъсква негативната енергия, като се „взира“ директно към зложелателя. Смята се, че когато Окото на Назар се пропука или счупи, то е приело в себе си злото и е необходимо да се подмени с ново.
Египтяните също коленичат пред синьото око. За тях той е талисман, който датира още от дълбока древност. Дори има няколко легенди, които разказват за него.
Според едната, когато египетският бог Хор отворил очите си, светлината се разляла над света. Поради това се смята, че окото освен да пропъжда злите сили и отрицателната енергия, има и способността да привлича доброто.
Преданията за силата на синьото око са достигнали и до нашите географски ширини с годините и до днес всички вярваме в неговата позитивна сила.
blitz.bg