По отношение на предстоящия Конгрес Михаил Миков каза, че ще изчака да видяи номинациите за председател и тогава ще прецени дали да се кандидатира. „Изборът на председател не е кастинг. Тук става въпрос за оценка на партийните организации и не може да става дума за назначаване отгоре”, категоричен бе лидерът на социалистите.
На въпрос, дали е нужно да се изучава комунизмът, Михаил Миков посочи, че не трябва да се допуска политизирането на историята. „Днес президентът плаче, че от историята ни не е изхвърлен комунизмът, а баща му е бил комунистическа номенклатура. На министър Лиляна Павлова бащата също е бил виден политически деец. Те са били свързани с благините на комунистическия строй. Затова е нужно човек да бъде малко по – скромен в оценките си и понякога е нужно да замълчи”, коментира лидерът на социалистите.
Михаил Миков коментира и годишния доклад за България на Европейската комисия, като заяви, че ефект от него няма и е нужно да бъде по-обективен. „Върховенството на закона и Конституцията не функционират чрез послания от Брюксел, често почиващи на съобщения от медиите. Нужно е институциите и хората, които отговарят за тях, да си вършат работата”, посочи председателят на БСП. По думите му сега ще се докарат експерти от вън и ще се похарчат пари, а резултат едва ли ще има, както е било и в предходни години. „Ние искахме въпросът с отчетността да се разгледа в НС, но не срещнахме никакво разбиране. Трябва хората в институциите да си вършат работата не чрез смс-и и скандали“, категоричен бе Миков. Според него исканата оставка на ВСС е груба намеса в дейността на съдебния орган.
Миков попита как НС да работи и да има върховенство на закона в България, когато се приема един закон, а след това излиза премиерът Борисов и казва, че този закон няма да се прилага. „Как да има върховенство на закона, когато се приема закон за училищното и предучилищното образование и заедно със законовите и подзаконови актове създава хаос, така че няма да стигнат и 10 години, за да се приложи той”, коментира Михаил Миков и подчерта, че същото се случва и в сферата на здравеопазването. „С промяна в закона хората, които са си плащали здравни осигуровки, или ще трябва да плащат, за да се лекуват, или да чакат да получат здравна помощ”, каза той.
Михаил Миков каза също, че ако не се промени облагането на доходите към прогресивно, обществото ще продължава да се разкъсва от неравенствата. „Вижда се, че плоският данък не води до икономически ефекти сега. Данъчното облагане на десните прави хората много по-неравни, особено у нас. Спиралата на демографската криза ще съсипва страната, и бизнесът ще усеща липса и недостиг на служители, защото те ще търсят хляба си в Европа, където условията са по-добри, отколкото тук”, каза още той.