Министрите с 5 дни срок да кажат кои документи са излишни

0
998

Министрите имат 5 дни срок – до понеделник да направят проверка във ведомствата и да кажат кои от документите, които се изискват от гражданите и бизнеса, са излишни. Това става ясно от публикуваната стенограма от днешното заседание на кабинета.

В началото на седмицата премиерът Бойко Борисов събра министри и кметове по темата, като стана ясно, че за 12 услуги вече няма да се искат документи на хартия.

Днес той предупреждава министрите отново: „Самите ние си даваме сметка, че това е реална реформа и тя затова не се е случвала, защото трябва да се преодолява огромна съпротива на чиновници, администрация, включително и корупционни схеми по маса звена – нещо, с което ние сме свикнали като народ, но ние трябва това да го поправим. Роптаем, ядосваме се, нервираме се и то не се случва. Този път ще се случи“, категоричен е премиерът. Продължава: „Другата сряда, преди първата точка, ще изслушам всеки един от вас какви съответно документи изисква и от кои може да се откажем като ненужни. До понеделник това трябва да бъде отработено. Отидете си, седнете с администрацията, те ще се съпротивляват, не само защото ще им се утежни и усложни работата, а на много места се въртя корупционни кръгчета и тормозят хората. Трябва да се надделее. Повтарям, това ще ви е първата оценка, която ще получите”.

Вицепремиерът Томислав Дончев пък обяснява, че става въпрос за това администрациите да могат по електронен път да правят тези справки помежду си. Той дори предлага да се помисли за законови промени, за да може да се наказват администрации, които отказват да изпълнят ангажиментите си. „Твърдо сме решени, ако има администрации, които не са готови да минат на справки по електронен път от въпросните регистри, да продължат да искат хартия, да предложим, ако е необходимо, законови промени, които да дават възможност те могат да бъдат наказвани, включително и чрез непревеждане на субсидии от страна на държавата. Тук доза радикализъм е необходима”, обяснява той.

Според него за отпадането на някои от документите ще са необходими законови поправки и затова се надява от септември месец тези администрации да спрат да искат хартия от гражданите по отношение на тези регистри.

Емилия Александрова, която е държавен експерт в дирекция „Модернизация на администрацията“ в Министерския съвет, пък разказва за проверката, която са направили в КАТ. Премиерът беше учуден преди дни, че докато хората чакат по опашки, служителите ходят до тоалетна в съседни сгради.

„Ще увеличим освен човешкия персонал, съответно терминални устройства ще се поставят за плащане. Ще елиминираме някои от етапите в работния процес, така че опашките от потребителите да намалеят драстично, тъй като потокът е изключително голям, на ден преминават грубо около 2000 човека в трите пункта в „Пътна полиция“, обяснява Александрова. Предстои модернизация и на сайта на „Пътна полиция, както и поставянето на нови информационни и указателни табели, тъй като установили, че по гишетата зари „хаос и безпорядък”./кмета

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук