Около 2000 от търсещите приемни семейства у нас 2400 деца не са изоставени, а са били отнети от родителите им, за да бъдат осиновени, предимно в чужбина. Това шокиращо разкритие направи Звездомира Чапарова, активист на Фондация за защита правата на децата, пред столичен вестник.
По думите й от години у нас действа „държавна машина“, чиято цел е да „отмъква“ деца – най-вече добре изглеждащи, от по-бедни, необразовани, социално слаби родители или от самотни майки.
„Ситуацията е точно такава, каквато я показват в сериала „Откраднат живот“, не вярвам, че те случайно са вкарали такъв сюжет. Само че не става въпрос за частни болници, а за държавни институции, което е най-лошото. Хора от всички институции са в схемата – представители на Агенцията за социално подпомагане, на Агенцията за закрила на детето, от регионални инспекторати. Не знам дали ръководствата на тези институции знаят какво се случва, но на по-ниските нива е страшно“, обяснява Звездомира.
„Ако е самотна майка и роди здраво дете, социалните я разпитват, научават историята й. Използват, докато е в следродилна депресия или под наркоза, бутнат й да подписва някакви документи и докато се е опомнила, отнели са й детето. Ако са бедни, неуки родители, почват да търсят под вола теле. Правят абсолютно нелогични неща, само и само за да могат да отнемат детето. И това не се прави в полза на детето и за негово добро. Прави се, за да източват пари от бюджета или да получат пари от осиновители в чужбина!“, категорична е тя.
Като пример Чапанова дава историята на Айсел от село Кралево, община Търговище. През последната седмица във Фейсбук Фондация за защита правата на децата спешно събираше пари за закупуване бойлер за къщата на Айсел, за да не й бъде отнето детето.
„Човек с право ще се запита как може един бойлер да определя дали една майка може да отглежда детето си, или не. Но такъв човек явно никога не се е сблъсквал със социалните. Случаят на Айсел е направо за филм. Тя има три деца, но й е било отнето само второто. Е, ако е толкова лоша майка, не са ли всичките й деца в опасност?“, пита риторично Звездомира Чапарова и обяснява: „Истината е, че отнетото момиченце на Айсел е било най-красивото от децата и са преценили, че за него най-лесно може да се намерят осиновители“.
Благодарение на дарителите само за няколко дни парите за бойлера са събрани и Айсел позира на снимка до него, доволна е Звездомира.
„Но пак сме на тръни“, споделя тя. „Айсел живее на село и пожела бойлерът да е на дърва, защото така ще й е по-удобно. Но има социални работници, които в докладите си не признават такъв бойлер. Настояват и задължително за пералня. Нямаш пералня – вземат ти детето! Бойлерът ти е поставен по-ниско – пак ти вземат детето!“, обобщава ядосано тя.
Най-голямото възмущение на Зведомира е, че отнетото от Айсел момиченце е имало кошмарна съдба, след като е напуснало дома на майка си. „Било е осиновено, защото е красиво. Но се оказало по-буйно, диагностицирано е като „суперактивно“. И осиновителите го върнали. От тогава е сменило 16 дома за деца! Нито е живяло добре, нито е възпитано, нито има бъдеще. Нито е единственото такова дете в България.“, разказва Чапарова.
„Но пък парите се леят! За дете в приемен център без диагноза държавата отпуска 2700 лв. за 6 месеца. Ако е с диагноза и ТЕЛК – парите са 5700 лв. Плюс тях има и пенсия – по 200 лв на месец. Пенсията би трябвало да постъпва по отделна сметка, докато детето навърши пълнолетие. Но не става така, прибират си и нея!“, казва представителката на Фондация за защита правата на децата. /Пик