Мария Габриел: Кодексът за поведение и борба с дезинформацията онлайн ще реши проблема с фалшивите новини

0
2929

Целенасочените фалшиви новини могат да ликвидират не само бизнеса на даден човек, но и да го съсипят в личен и емоционален план, защото към момента човек не може да се защити по съдебен път. Причина за това е, че тези вреди се водят неимуществени и трудно се доказват в съда. 

Столична медия попита българския комисар по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество в ЕК Мария Габриел кога и как ще бъдат защитени правата на хората и бизнесът по отношение на фалшивите новини.

В отговор Габриел каза, че в момента се разработва цялостен европейски подход за поведение и борба с дезинформацията, който медиите трябва да спазват. Целта е гражданите да бъдат защитени и да се отстоят общите ни ценности. Дезинформацията има едно основно негативно влияние – да руши доверието, доверието между нас като хора, доверието между хората и институциите и доверието в собствения ни демократичен модел. Затова предложихме серия от мерки, които потвърждават колко е важно в този процес да участват всички. Създадохме многостранен форум, който досега е заседавал два пъти. Той е разделен на две групи. Едната работна група се занимава с платформите, социалните мрежи и тези, които разпространяват рекламите в мрежата. Другата група от хора са събрани в борд, в който участват журналисти, представители на академичните среди и неправителствените организации. Всички те са събрани на едно място, за да могат да работят заедно върху този кодекс и да разпишат мерките, които трябва да бъдат прилагани. Кодексът трябва да бъде готов през юли, през септември кодексът трябва да бъде приет от организациите, защото в края на октомври искам видими резултати, пише „Бгнес“. През декември ще изляза с анализ на свършеното през изминалите месеци и ако се наложи ще предложим нови мерки, включително и законодателни.

Проблемът обаче не е само в онлайн медиите. Трябва да се обърне сериозно внимание и на работата на журналистите. Медийната грамотност е ключова, затова сме предложили да има Европейска седмица на медийната грамотност. Отдали сме голямо значение и на т.нар. доверени проверители на информация. Идеята е да бъде направена Европейска мрежа и да бъде създадена онлайн платформа, в която да се споделят добри практики. Не бива да мислим че само едно от решенията може да ни донесе отговор и решение на проблема. Това, което може да направим в борбата с дезинформацията, е всички да останем мобилизирани, да дадем по-голяма видимост на фактите и на качественото съдържание, да подпомогнем журналистите и медийната грамотност като тема. От там нататък е въпрос на отговорност на всички в този процес и ние ясно сме заявили какъв е нашият подход по темата.

ВАШИЯТ КОМЕНТАР

Моля, въведете коментар!
Моля, въведете името си тук