Националният омбудсман Мая Манолова ще внесе предложение за поправка на закона за пенсионирането на миньори, предаде БНР. Предложението е миньорите да се пенсионират на 45-годишна възраст при определен трудов стаж. Това стана ясно на среща между Манолова с миньори от рудник Бобов дол, които предстои да бъдат съкратени.
Предложението било внесено още на 8 януари, стана ясно от срещата им. То обаче не е внесено за разглеждане.
Манолова ще търси съдействие от председателя на НС Цвета Караянчева.
Припомняме, от своя страна Министерството на труда и социалната политика ще окаже съдействие на освободените миньори от Бобов дол. Ведомството ще помогне на тези от тях, които ще бъдат уволнени, да си намерят нова работа, изтъкна министър Бисер Петков.
„На ниво община вече вървят разговори с инвеститори, с цел предложения за работа към миньорите. Кодексът за социално осигуряване предвижда един привилегирован режим за пенсиониране на полагащите подземен труд“, каза министър Петков.
Припомняме, 400 миньори ще бъдат съкратени от мините в Бобов дол. От тях 80 имат стаж за пенсия. Ако няма промени в закона, пенсионирането им би се очаквало след 10-12 години. Миньорите заплашват с протест пред парламента.
Те са получили подкрепа и от кмета на града Елза Величкова, която обясни, че има договореност с белгийска фирма, която да наеме 300-400 души от мъжката работна ръка. Общинската управа на Бобов дол се обяви категорично против съкращенията и ликвидирането на отрасъла.
Бюрото по труда обяви, че съкращенията на миньорите започват от средата на месец юли.
Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта Драгомир Николов също участва в работната среща с ръководството на „Въгледобив Бобов дол“ ЕООД.
Николов обясни, че към момента 230 са свободните работни места на територията на бюрата по труда в Дупница и Кюстендил, подходящи за лицата, които ще бъдат съкратени. Агенцията по заетостта има план за действие, който цели минимизиране на щетите. В него влиза организиране на ежедневни срещи на място във „Въгледобив Бобов дол“ ЕООД.
Драгомир Николов обясни, че планът включва и пренасочване към нови работни места без да бъде прекъсвана трудовата заетост на съкратените миньори.