В началото на ноември Лъвът от Военноисторическия музей ще бъде преместен на мястото на демонтирания монумент „1300 години България“ пред НДК.
Реставрацията му е на финалната права.
През октомври 1934 г. цар Борис Трети открива Войнишкия мемориал – три стени в П-образна форма, върху които се четат имената на загинали войници, по средата се издига бронзов лъв, чиято лапа лежи върху картата на Санстефанска България.
„Този паметник е изпълнявал дълго време функциите на централен мемориал, пред който са ставали войнишките клетви, посещението на чуждестранни делегации и други церемониали”, каза Илия Мечков, главен експерт „Мемориални обекти“ към РИМ – София.
Премахнат е през 80-та година, заради строежа на НДК.
Михал Попов, Стефан Панайотов, Митрофан Пошев са част от имената на загинали войници, които се четат върху оригинални плочи от Войнишкия мемориал. В момента те могат да бъдат разгледани в Историческия музей на София.
Те обаче няма да бъдат върнати пред НДК заедно с лъва, защото не са запазени в цялост. Въпреки това общината има намерение да възстанови мемориала и подготвя обществена поръчка, но първо ще бъде преместен само лъвът.
„Изследванията показаха много високо съдържание на мед, което говори за добър материал. Платено е добре за него. И аз като малък съм си играл под него без да знам, че някой ден ще го реставрирам”, разказа Мелкони Тавитян, реставратор в Националния военноисторически музей.
Лъвът ще бъде поставен върху пиадестал, а около него ще бъдат засадени рози.
/бтв