С около 15 литра шампоан по традиция в навечерието на Деня на Съединението и празник на Пловдив ще бъде окъпан паметникът на Съединението в центъра на града. Все още не било уточнено с какъв мирис да бъде шампоанът, тъй като шефът на общинската фирма „Чистота” Иван Стоянов, който трябвало да вземе важното решение, бил в отпуска. Но служителите му се колебаели между няколко варианта – шампоан с мирис на люляк, на момина сълза или да бъде с дъх на букет пролетни цветя. Натежавало мнението за люляковия шампоан, с какъвто паметникът до момента не бил къпан.
Ежегодно церемонията по измиването на един от символите на Пловдив и единението на страната се провежда на 5 септември. Миналата година Паметникът на Съединението бе измит с 10 литра шампоан с мирис на лимон и пролетни цветя, а по-миналата 2015г. огромната скулптура бе окъпана с 15 литра шампоан с орхидея.
В измиването обикновено се включват около 20 работници от общинската фирма „Чистота”, които с помощта на автовишка, първо обливат паметника с шампоана, след което го измиват старателно с пароструйка. Цветните и зелени площи около скулптурата също биват облагородявани в навечерието на 6 септември, засаждат се нови цветя, а пейките биват боядисвани.
Наред с това от община Пловдив сменят и всички знамена, които посрещат и изпращат пловдивчани и гостите на града по шестте входно-изходни артерии. На 1 септември екипи на ОП „Чистота” монтираха по всички шосета общо 300 нови флага. 100 от тях са национални трибагреници, други 100 са с герба на Пловдив, а останалите са с логото „Заедно” на „Пловдив – Европейска столица на културата 2019”.
„По традиция обновяваме знамената два пъти годишно – в навечерието на националния празник 3 март и деня на Съединението 6 септември. За първи път посрещаме гражданите и гостите на Пловдив с една от емблемите ни като Европейска столица на културата през 2019 г. – „Пловдив заедно“, каза Веселина Стоянова, началник отдел „Протокол и връзки с обществеността и медиите” в община Пловдив.
Тя уточни, че всички поставени в Пловдив знамена отговарят на изискванията на Закона за държавния печат и националното знаме. Флаговете са произведени от лицензирана за целта българска фирма, базирана в Първомай. „Това гарантира спазването на законовите изисквания”, подчерта Стоянова. По думите й трите вида знамена са с размери 80/150 см. Върху 15-метровите пилони по входовете на Пловдив вече се веят и големите трикольори 7,5/4,5 метра. Флагове са поставени също край Римския акведукт на „Коматевско шосе“ и на други знакови места в града.
/монитор